Vidék

Csűrdöngölő: több mint egy néptánc- és nótaest — KÉPGALÉRIA, VIDEÓK

2024.09.29 - 20:03
Nem csak az avasújvárosiaknak, de mindenképp az avasújvárosiakról szól a Csűrdöngölő — jókedvet mindenki hozott magával, a vidám hangulatú mulatság most is kora hajnalig tartott.

Álmodj merészet s nagyot — mondták 13 évvel ezelőtt az avasújvárosi madisz, ma már Bokréta Néptánccsoport tagjai, amikor megszervezték az első néptáncestet, a Csűrdöngölőt. Remélték, hogy hagyományt teremtenek és gyorsan kiderült: ez bizony jóval több egy egyszerű „néptáncestnél”, hiszen szinte egész Avasújvárost mozgásba lendíti — mert róluk szól.


Nem volt ez másként idén sem, a falumúzeum udvarát „rendezték” a bokrétások: sátrat húztak, dísztökökkel, kukoricacsövekkel ősziesítették a hangulatot s a kapu melletti szekérbe négytagú szalmabábú-fogadóbizottság került, a legkisebbek örömére. 
Nagy volt a sürgés-forgás a kultúrotthon konyhájában is, ahol a Szabó Ida Református Nőszövetség tagjai nem kevesebb mint 800, szilvaízzel töltött fánkot sütöttek,
hirek/2024/09-szeptember/csurdongolo/3.jpg

Ferenczi Katalin és Pál Emma pedig 20 szép kerek, „igazi házi kenyeret” sütött a kemencében — volt is keletje a finomságoknak: a szőttessel letakart asztalról gyorsan fogyott a zsíros kenyér, no meg paradicsom, lila- és zöldhagyma kísérői, és az aranyló fánkhegyekkel megrakott tálcákról sem kellett kétszer kínálni senkit. 
hirek/2024/09-szeptember/csurdongolo/27.jpg

A Debrecenből érkezett Prima Volta zenekar kalotaszegi hajnalival köszönt be, aztán táncra is perdültek a gyerkőcök és a Bokréta ifjai, sorba járva hol a népi játékok, hol a szatmári, hol a kalotaszegi és mezőségi lépéseit — a muzsikaszó turistákat is becsalogatott, akik nem csak a mulatságra, de a falumúzeumra is kíváncsiak voltak, de jöttek csűrt döngölni a Röpike és a Csodaszarvas táncosai is, és természetesen maguk az újvárosiak, s adott pillanatban szűkösnek bizonyult a tájház udvara.
hirek/2024/09-szeptember/csurdongolo/11.jpg
A zenészek nem szusszantak túl sokat, hiszen a táncszünetekben nótázásra váltottak, amin nem is kell  nagyon csodálkozni egy olyan településen, ahol a szőlőhegyi pinceborozgatásokkor és egyéb alkalmakkor szégyen volt ugyanazt népdalt kétszer elénekelni. 

Mint már évekkel korábban megfogalmazódott, ennek a rendezvénynek közösségformáló és közösségerősítő ereje van — egyrészt azok a gyerkőcök, akik három-négyévesen fáradhatatlanul szaladgálva, vagy épp tánclépéseket próbálgatva, tiszta népzenét hallgatva részt vesznek rajta, felnőtt korukban is eljönnek majd csűrt döngölni, másrészt olyan teret ad együtt mulatni, jóízűen beszélgetni, amilyenre máskor nincs sem alkalom, sem lehetőség.
hirek/2024/09-szeptember/csurdongolo/8.jpg

Tudatában vannak ennek a Bokréta Néptánccsoport és a Négy Kőmalom Kulturális Egyesület tagjai is, s annak ellenére, hogy nem egyszerű a megszervezése, örömmel teszik, hiszen a Csűrdöngölő az „övék”.  

A hajnali egy óráig tartó néptáncest az önkormányzat, a Communitas Alapítvány és a NEA, illetve természetesen helybeli támogatók segítségével valósult meg. 

Szabó Kinga Mária

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON!