Szatmárnémeti

Csökkent a szatmáriak verekedési kedve

2020.02.06 - 13:48

Tavaly 816 „ütés és egyéb erőszakos cselekmény” kategóriába tartozó bűncselekményt regisztrált a rendőrség Szatmár megye területén — amely az útjain történt 31 halálos balesettel és az öt emberöléssel országos szinten még mindig az egyik legbiztonságosabb megye.

Bár sokan és sokszor elégedetlenek a rendőrség munkájával (és nem is mindig alaptalanul), a Szatmár Megyei Rendőr-felügyelőség évértékelő összesítésében szereplő adatok ismételten megerősítették azt a már évek óta állandósult — s talán kicsit már unalmasan is hangzó — tényt, hogy Szatmár megye biztonságos. Alacsony a bűnözési ráta, s külön pozitívum, hogy nem a személy elleni erőszakos cselekmények, hanem a lopások és csalások dominálnak, közlekedésbiztonság tekintetében pedig országos szinten a második legbiztonságosabb megye vagyunk — ezt a rangsort a balesetek és azok súlyos sérültjeinek, valamint halálos áldozatainak a számát figyelembe véve állítják fel, s a második helyezés annál is inkább kimagasló eredménynek minősül, mivel két országgal is szomszédos tranzitmegye lévén hatalmas forgalmat bonyolítanak le útjaink.

Tavaly öt gyilkosságot követtek el megyénkben, zömüket alkohol hatására és hirtelen felindulásból — ez a szám is állandónak minősíthető, ugyanis az emberölések száma hosszú évek óta szinte konstansan 4–5 között mozog, és szerencsére csak nagyon ritkán követnek el előre megfontolt szándékkal gyilkosságot. Igaz, az áldozatok száma hat, hiszen decemberben Felsőberekszón két nő életét oltották ki, a legbrutálisabb emberölést azonban az a két, 16 és 17 éves nagykárolyi kamasz hajtotta végre, akik szeptemberben egy vasrúddal másfél órán keresztül ütötték-verték és rugdosták meztelenre levetkőztetett áldozatukat, az agyonverésről pedig több fényképet és videofelvételt is készítettek, amelyeket elküldtek barátaiknak.

Az erőszakos cselekményekhez kapcsolódóan pozitívum, hogy az előző évekhez viszonyítva jelentősen kevesebb ütést és egyéb erőszakos cselekményt követtek el (816 ilyen esetet jegyzett a hatóság, míg korábban ez a szám 1000 körül mozgott), és csökkent a családon belüli erőszak eseteinek száma is, tavaly 35 ilyet jegyeztek — ami egyrészt még mindig sok, másrészt ezek az adatok sajnos még mindig csak a jéghegy csúcsát jelentik, hiszen a családon belüli bántalmazás és erőszak áldozatainak alig töredéke fordul a rendőrséghez vagy jelenti fel bántalmazóját, azaz családtagját.

A rendőrségi évértékelőből kiderült az is: 2019-ben a regisztrált bűncselekmények 41,08%-a vagyon elleni bűncselekmény volt, ezekből 2195 lopás és rablás, s az előző évhez, azaz 2018-hoz viszonyítva jelentősen csökkent a bolti lopások (-71), a zsebmetszések (-59), a gépkocsifeltörések (-41) száma, és úgymond klasszikus lakásbetörésből is csak 25-öt követtek el, a tolvajoktól, rablóktól visszaszerzett javak értéke pedig elérte a 15 889 230 lejt (ez majd' ötmillió lejjel több, mint 2018-ban).

Bár egyre többen hódolnak a vadászatnak és a légpuskás paintball élvezetének, még mindig nagyon sokan „felejtik el” bejelenteni a rendőrségen, ha egy-egy újabb „játékszerrel” gazdagodik az arzenáljuk, vagy épp nem a törvényben előírtak szerint tárolják-szállítják fegyvereiket. A rendőrség Lőfegyverek, Robbanószerek és Veszélyes Anyagok Osztályának munkatársai 86 bűncselekményt regisztráltak, és 58 bűnvádi eljárást indítottak e téren; 399 rajtaütésszerű akciójuk és ellenőrzésük során pedig 36 pisztolyt és puskát, valamint légpuskát, 773 töltényt, 193 kg petárdát és tiltott tűzijátékot, valamint 99 022 kg veszélyes anyagot és 5510 liter hulladékot foglaltak le, koboztak el.

Gyorshajtás és részeg sofőrök

Tavaly 31 személy vesztette életét a megye útjain (egyel kevesebben, mint 2018-ban), és 122 súlyos közlekedési baleset történt, amelyekben 109-en nagyon súlyosan/súlyosan, 146-an pedig könnyebben sérültek meg. Az országutakon elkövetett szabálytalankodásokért 3788 jogosítványt vontak be, összesen 34 949 bírságot szabtak ki — ebből 11 032-t a megengedett sebességhatár túllépéséért, 4495-öt a biztonsági öv használatának mellőzéséért, 441-et szabálytalan előzésért — de 1487 esetben a szabálytalankodó gyalogosokat is megbírságolták. A balesetek legfőbb kiváltó oka továbbra is a gyorshajtás (a sebességmániás gépkocsivezetők száma nem csökkent az előző évekhez képest), az ittas vezetés — és sajnos egyre részegebben ülnek vagy inkább tápászkodnak a volán mögé, ugyanis az ellenőrzések során lebukott, illuminált állapotban levő sofőrök több mint negyedénél 1 ezrelék körüli, illetve annál nagyobb alkoholszintet mutatott ki a szonda — és a kötelező elsőbbségadás elbliccelése. Persze a gyalogosoknak sem kell szégyenkezniük, szabálytalankodásaik (és kimondottan az úttesten körültekintés nélküli átszaladás, zebrára körültekintés nélküli lelépés) továbbra is előkelő helyet foglalnak el a balesetek kiváltó okai között.

Szabó Kinga Mária