Szatmárnémeti

Csökkent a bűncselekmények száma az iskolákban

2015.04.17 - 17:18

A prefektúrán tartott megbeszélés során elhangzott, a 2014/2015-ös tanév első félévében a tanintézményekben 8 bűncselekmény történt, 6 esetben azonosították az elkövetőt.

A legutóbbi prefektusi kollégiumi ülés keretében Vlad Florentin, a Szatmár Megyei Rendőrfelügyelőség főfelügyelője statisztikai adatokkal szolgált az iskolai biztonság kapcsán. Megtudtuk, hogy a megyében 305 egyetem előtti tanintézmény működik, melyek közül 100 városi, 205 pedig vidéki környezetben. A parancsnok elmondta, a legtöbb tanintézményben, 255-ben biztosított az őrző-védő szolgálat, korszerű megfigyelési rendszer vagy őr személye által. 155 tanintézményben portás és riasztó-, illetve megfigyelőrendszer is van, 105 pedig riasztó-, illetve megfigyelőrendszerrel van ellátva. A gyerekek védelme érdekében 17 tanintézményért a helyi rendőrség, 11-ért a csendőrség és 277-ért a rendőrség felel. Ez azt jelenti, hogy főleg csúcsidőben a rend őrei a tanintézmények közelében járőröznek, illetve időnként felvilágosító előadást tartanak a diákoknak, pedagógusoknak, szülőknek.

A gyűlésen elhangzott, jelenleg már csak egyetlen tanintézmény van, az érszakácsi óvoda, mely nincs körbekerítve (az első félév kezdetén még 11 hasonló helyzetben levő tanintézmény volt). Vlad Florentin arra is rávilágított, hogy a 2014/2015-ös tanév első félévében — az előző tanév hasonló időszakához viszonyítva — csökkent az iskolában elkövetett bűncselekmények száma. Az első félévben a megyénkbeli tanintézményekben 8 bűncselekmény történt: 2 esetben mobiltelefont loptak el, öt esetben bántalmazás, egy esetben pedig lopási kísérlet történt. A rendőrség vezetőjének beszámolójából arra is fény derült, hogy a 8 elkövető közül hatot azonosítottak, a többi esetben pedig jelenleg is zajlik az elkövető személyek felderítése. „A bűncselekményeket azért követhették el a tanintézmények falain belül, mivel semmilyen módon nem biztosították az őrzést, a pedagógusok késve értesítették a rendőrséget. Egyrészt a diákok maguk sem fordítanak különösebb gondot értéktárgyaik megőrzésére, de a szülők is hibát követnek el akkor, ha túlságosan is értékes mobiltelefont, táblagépet vásárolnak iskoláskorú gyermekeiknek, s hagyják, hogy csemetéik magukkal vigyék ezeket az értéktárgyakat az iskolába. A gyűlésen Eugeniu Avram kormánybiztos kihangsúlyozta, hogy a megelőzésre kell a jövőben nagyobb hangsúlyt fektetni, a bűncselekmények csökkentése érdekében.