Szatmárnémeti

Csökkenőben a munkabelesetek száma

Cristian Sasu számolt be a szociális párbeszéd munkatalálkozó keretében a munkabiztonsági előírásokról, illetve a legnagyobb problémákról (Fotó: Szatmár Megyei Prefektusi Hivatal)
2022.03.28 - 12:00
A szakszervezeti képviselők szerint több munkaadó inkább vállalja a büntetés kifizetését, mintsem minden előírást betartson a munkavédelem terén — az ITM igyekszik bezárni a kiskapukat.

Hosszú idő után pénteken sor került a Szatmár Megyei Prefektusi Hivatal szervezésében a szociális pérbeszéd munkaülésre, amelyen Cristian Sasu, a Szatmár Megyei Területi Munkaügyi Felügyelőség (ITM SM) vezetője számolt be arról a törvényes szabályozásról, amelynek alapján a munkaadók több intézkedést is meg kellene hozzanak annak érdekében, hogy a munkavállalók biztonságos környezetben dolgozhassanak, és minimálisra csökkentsék a megbetegedés lehetőségét. Szó esett ugyanakkor az ellenőrzési akciókról, illetve az észlelt kihágások kiküszöböléséről is. Ezen javaslat a megyénkben működő szakszervezeti képviselőktől érkezett. Sasu tömören tájékoztatta a megjelenteket a törvényes előírásokról, arról, hogy a munkabiztonsági bizottságot azon munkahelyen kell létrehozni, ahol 50-nél több alkalmazott van, ahol ettől kevesebb a munkavállaló, ott a munkavállalók képviselői látják el ezt a feladatot is. Kiderült, hogy a törvény pontosan meghatározza szakágakra lebontva, hogy hol milyen veszélyekkel szembesülhetnek a munkavállalók, illetve arra is kidolgozott szabályzat van, hogy milyen előírásokat kell betartani annak érdekében, hogy ne történjenek munkahelyi megbetegedések, balesetek. A főfelügyelő meglátása szerint a munkaadóknak szükségük van az útmutatóra, és ezt ők meg is adják nekik, szükség szerint. Elhangzott, hogy a legnagyobb problémák talán az erdészeti szektorban vannak, ahol sok esetben dolgoznak munkaszerződés nélkül a munkavállalók, nem ritkán alkoholos befolyásoltság alatt, és igen, munkahelyi balesetek is előfordulnak. Ebben az ágazatban nehéz szakképzett munkavállalót találni. A hivatásos sofőröknek, a csomagszállító cégek munkatársainak is szükségük van támogatásra, főleg azt követően, hogy az elmúlt időszakban jelentősen megnőtt a munka volumene. Sasu arról is beszámolt, hogy a 2017–2021 közötti időszakban megyénkben 4417 ellenőrzési akciót tartottak a munkaadóknál, ahol 6956 szabálysértést tapasztaltak, és 7043 intézkedést foganatosítottak a szabálysértések felszámolása érdekében. Az ITM ellenőrei ez idő alatt 6956 büntetést róttak ki, amelyek közül 395 volt pénzbírság, 1 929 500 lej összértékben. A beszámolóból kiderül, hogy 2017-től 2021-ig folyamatosan csökkent a munkabalesetek száma, a legtöbb munkahelyi baleset a kaucsuktermékek és a műanyag asztalok előállítása, építkezés, speciális építési munkálatok, elektromos felszerelések gyártása és bútorgyártás során történt. Sasu arról is szólt néhány szót, hogy nemcsak a hazai, hanem az európai munkavállalók jelentős része is mozgásszervi betegségektől (AMS) szenved, amit nagyon sok munkaterület „elősegít”. A mozgásszervi betegségeket (AMS) okozó kockázati tényezők beazonosítása érdekében, illetve a munkaadók által meghozott intézkedések feltérképezésére, az izom- és csontrendszeri betegségek megelőzésére tematikus ellenőrzési akciót is szerveztek. 
A beszámolók végeztével a szakszervezeti képviselők megjegyezték, hogy tudomásuk szerint több munkaadó inkább vállalja a büntetés kifizetését, mintsem minden előírást betartson a munkavédelem terén. Sasu azt válaszolta, hogy igyekszenek bezárni ezeket a kiskapukat, hiszen amikor ellenőrzés során valamilyen kihágást tapasztalnak, annak megoldását el is rendelik, s ellenőrzik, hogy meghatározott időn belül meg lett-e valósítva mindaz, amit elrendeltek az ellenőrök.

Sógor Beáta