Apa, Mikola és Szokond kerülhet csődhelyzetbe, amennyiben nem sikerül idén befejezniük az EU-s finanszírozást nyert községfejlesztési projektjeiket, derült ki egy tegnapi megbeszélésen.
Apa, Mikola és Szokond községek Kányaháza községhez hasonlóan csődhelyzetbe kerülhetnek, ha nem sikerül idén befejezniük az európai uniós finanszírozást nyert községfejlesztési projektjeiket, hangzott el tegnap egy, a prefektúrán szervezett megbeszélésen. Amennyiben a 60–90 százalékban már kivitelezett projekteket nem sikerül idén befejezni a községekben, akkor nagy eséllyel az önkormányzatoknak vissza kell majd fizetniük az eddig elvégzett munkálatok értékét, melyek eurómilliós összegekre rúgnak. Több oka van annak, hogy a projektek egy helyben állnak, s annak érdekében, hogy a lakosoknaak ne kelljen szenvedniük a kialakult helyzet miatt, Eugeniu Avram kormánymegbízott egy újabb találkozóra hívta az ügyben érintetteket: polgármestereket, kivitelezőket, tervezőket, tanácsadókat, valamint a pénzügyi igazgatóság, illetve a Vidékfejlesztési Beruházások Finanszírozási Ügynökségének (AFIR) képviselőjét. A jelenlegi állás szerint ahelyett, hogy a víz- és szennyvízhálózat bővítésére, utak korszerűsítésére, tanintézmények és kultúrotthonok modernizálására írt és megnyert projektek a vidéki lakosság életszínvonalát javítanák, csak megkeserítik azok életét.
A tegnapi megbeszélés tragikomikus volt, hiszen a tárgyalófelek már jól ismerték egymást, és minden érintett a másikban vélte a hibát felfedezni, anélkül, hogy egy pillanatig is elgondolkodtak volna azon, hogy ha kompromisszumot kötnének, mindenki jól járhatna. A veszélybe került munkálatokat mind a Dominium Kft. nyerte meg, és a jelentős részben elvégzett munkálatokkal akkor álltak le, amikor a cég fizetésképtelenné vált. Sorin Iancu vagyonfelügyelő és a cégtulajdonos, Szilágyi Ferenc rávilágítottak, a céget két éve minősítették fizetésképtelenné, s ekkortól kezdve minden bevételük elosztódott a hitelezők között. Szilágyi elmondta, hogy mindhárom jelen lévő önkormányzat tartozik cégének az elvégzett munkálatok után, ám a mintegy egymillió lejt eddig nem kapta meg, így pénz hiányában ő sem tud tovább dolgozni. A jelen lévő polgármesterek, alpolgármesterek elmondták, hogy a munkálatok ellenértékét ők elkülönítették, ám különböző, kötelező bürokratikus lépések miatt eddig még nem utalták át a Dominium számlájára, ám ennek ellenére szeretnék, ha a fizetésképtelenségi helyzetbe került cég elvégezné a megkezdett munkát. A projektek megmentésére lenne egy utolsó lehetőség, mégpedig ha mihamarabb átengednék más cégeknek az eddig el nem végzett munkálatok kivitelezési jogát. Ehhez azonban a Dominiumnak hitelt adó bankok hozzájárulása is szükséges, mely eddig nem született meg, sőt, megfellebbezték a bíróságon az engedményezést (cesiune). Érdekesség még a történetben, hogy a szóban forgó cég esetében e hónap folyamán mondhatja ki a Nagyváradi Táblabíróság a csőd beálltát, s azt követően már semmilyen típusú kifizetést nem végezhetnek el, így az engedményezés is kútba eshet. Eugeniu Avram prefektus azt kérte a jelenlevőktől, tegyék félre ellenérzéseiket, sérelmeiket és tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy a projekteket határidőn belül befejezzék, ellenkező esetben sötét időszak következhet a három község számára, s valakinek/valakiknek vállalni kell majd a felelősséget, amiért vissza kell fizetniük az eddig elvégzett munkálatok ellenértékét. A prefektus a megbeszélés során igyekezett minden tőle telhető segítséget, támogatást megadni a helyzet megoldása érdekében, ám a végén keserű szájízzel jegyezte meg, hogy a felek hozzáállását elnézve a beruházásokat valószínűleg nem sikerül időben befejezni. Gheorghe Duma, az AFIR képviselője ugyanakkor rávilágított, a munkálatok jelenlegi stádiumát tekintve még nincs minden veszve, az utolsó kifizetési kérelmet október 30-án kell leadják a haszonélvezők, s a kifizetés még év vége előtt megtörténhet. A megbeszélés végén a szoros határidőre hívták minden érintett figyelmét, s arra kérték őket, békéljenek meg, hogy a lakosságot ne érje komoly kár.