Szatmárnémeti

Csődbe vinnék a közszolgálati televíziót?

2016.01.04 - 20:20

Első hallásra szimpatikus javaslatnak tűnik a televízió és rádió–díj megszüntetése, de ez a javaslat milyen hatással lehet a közmédia pártatlanságára és a szórványmagyarságra?

Megszüntetnék a televízió és rádió–adót (pontosabban előfizetési díjat) a szociáldemokrata honatyák. Indoklásuk értelmében a díj eltörlése részben a kisjövedelműekkel szemben lenne igazságos, részben pedig azokkal, akik nem veszik igénybe a közszolgálati média szolgáltatásai. A javaslat szimpatikusnak és valóban igazságosnak tűnik – de csak első hallásra. Ha ugyanis a pártatlan közmédiát nem közpénzből tartják fenn, rögtön elveszít(het)i pártatlanságát. Sőt, csődbe is mehet s ezzel a szórványvidékeken egyedüli magyar adásként fogható műsorok is megszűnnek.

„Hogy hányan és mennyire nem veszik igénybe a közszolgálati média – főleg a televízió – szolgáltatásait, az igencsak kérdéses, hiszen valamennyi kábel–szolgáltató palettáján rajta van s hogy a tévécsatornák között „bóklászva” ki hányszor siklik át rajtuk vagy épp áll meg belenézni egy–egy műsorba, filmbe, híradóba azt lehetetlenség pontosan megállapítani.” – magyarázza lapunk megkeresésére Túrós Lóránd, az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) tagja. – ”A közszolgálati médiát közpénzből finanszírozzák, közfeladatot lát el és vannak olyan közszolgálati műsoraik, amelyek más csatornákon egyáltalán nem, vagy kevésbé pártatlanul működnek. Ez az egész világon mindenhol így működik. A közpénz pedig úgy kerül egyenesen a közszolgálati médiához, hogy ama bizonyos televízió és rádió–előfizetési díj formájában fizeti a lakosság, a villanyszámlával együtt. Ha megszüntetik ezt a díjat, akkor közvetetten, az adókból lesz fizetve – de ezzel együtt akkor értelemszerűen elvesznek más pénzforrásokat máshonnan. S a legfontosabb, amiről szintén nem szabad megfeledkezni: a televízió és rádió–illeték előnye, hogy a mindenkori politikumnak, a kormánynak nincs lehetősége manipulálni a pártatlan közmédiát. Belegondolni is rossz, mi lenne, ha a parlament a költségvetésből kéne jóváhagyja minden évben a közmédia működési díját – ha tetszettek a műsorok, netán a híradók politikai kommentárjai több pénzt adnak, ha nem tetszettek kevesebbet? Függetlenségről és pártatlanságról pedig akkor már nem is lehetne beszélni. Nagyon nem lenne hosszú távú biztonság, ha a parlament adná a pénzt a közmédiának. Mindannyian fizetjük az egészségügyi járulékot, de hányan és hányszor vesszük igénybe? Ettől függetlenül, minden állampolgár köteles fizetni, akkor is, ha soha nem veszi igénybe, de ezek közfeladatokat látnak el és ami lényeges: hogy kiszámíthatóságot és függetlenséget biztosítsanak!

Véleményem szerint ez egy nagyon populista kezdeményezése a szociáldemokratáknak és azt sem tartom kizártnak, hogy épp azt akarják elérni: az amúgy is komoly anyagi gondokkal küszködő közszolgálati televízió teljesen csődbe menjen. Ezzel pedig országosan fogható, romániai magyar (és minőségi) műsorok szűnnének meg. Ami az egész romániai magyar közösség kárára válna! Mi, itt a határ mentén, illetve a kiépített kábeltelevíziós lefedettség településein élők talán meg sem éreznénk – de nagyon sok településen a Román Televízió kolozsvári és vásárhelyi stúdióinak magyar adásai az egyetlen magyar nyelvű kommunikációs csatornái! Egy szó mint száz, a közszolgálati média fontosak és közfeladatot látnak el s inkább azt kéne megvizsgálni: a Román Televízió gazdálkodása jó–e vagy sem és nem megszüntetni a független pénzforrást.”– mutatott rá Túrós.

 Szabó Kinga Mária