Egészség

Csodaszer van a sörben!

2017.07.12 - 17:15

A metabolikus szindróma napjaink egyik leggyakoribb, az anyagcserével összefüggő kórképe, ami szív- és érrendszeri megbetegedésekhez, diabéteszhez, sztrókhoz és más komoly betegségekhez vezethet. Egy oregoni kutatócsapat felfedezése szerint a komlóban - és így a sörben is - megtalálható flavonoid segíthet az elhízás és a szindróma tüneteinek csökkentésében — írja a hazipatika.com.

A kutatók szerint a xanthohumol nevű flavonoid az egereken végzett kísérletek során jól szerepelt, csökkentette a metabolikus szindróma markereit. A szindróma kialakulásának a genetika mellett az elhízás és a kevés mozgás is oka lehet az American Heart Association (AHA) szerint, ezért a súlycsökkentés a gyakori mozgás és az egészséges táplálkozás mind segíthet a komolyabb betegségek elkerülésében.

A metabolikus szindrómát akkor diagnosztizálják hivatalosan, ha legalább három fennáll ezek közül a tünetek közül: hasi elhízás, megemelkedett lipidszám, magas vérnyomás, inzulin-rezisztencia és csökkent glükóztolerancia. A mostani kutatások során magas zsírtartalmú diétán lévő laboratóriumi egereknek adtak különböző mennyiségű xanthohumolt, hogy megvizsgálják milyen hatással van a metabolikus szindrómára. Azoknál az egyedeknél, akik kaptak a flavonoidból 80 százalékos koleszterinszint és 42 százalékos inzulinszint csökkenést mértek. Noha azok az egerek, amelyek kaptak a xanthohumolból, továbbra is növekedtek - köszönhetően az étrendjüknek - mégis 22 százalékkal kisebb volt a súlygyarapodásuk. A flavonoid növelte az egyedek oxigénfogyasztását és anyagcseréjüket, ami a súly szinten tartásának legfontosabb eleme. Természetesen ezek az eredmények nem jelentik, hogy mostantól az emberek az egészségükre hivatkozva fogyasszanak nagy mennyiségű sört, mivel a laborban használt adagok jelentősen nagyobbak voltak, mint amennyit egy ember a szervezetébe képes lenne bevinni. Ehhez nagyjából napi 3500 félliteres korsóval kellene meginni, ami valljuk be, egészen más egészségügyi problémákat eredményezne.