Nagykároly

Csodálatos lett a nagykárolyi Lovarda

2014.10.01 - 09:40

Tegnap volt a zárókonferenciája annak a magyar-román együttműködéssel bonyolított projektnek, melyet Nyírbátor és Nagykároly önkormányzata készített. Turisztikai célpontok közös fejlesztése a cél.

 

„Évekkel ezelőtt az egykori grófi Lovarda épületére nézve senki nem a Lovardát látta, hanem a mozi épületét. Először egy sikeres, állagmegőrzés céljából készített PHARE-projekt, most egy lovasturizmus kialakítását elősegítő uniós projekt révén teljesen új időszámítás kezdődik az épület és Nagykároly életében” — mondta a nagykárolyi EQUUS Lovasegyesület elnöke, Veress Anikó tegnap délután. Az alkalom, melynek során ezek elhangzottak, nem volt más, mint a „Nyírbátor és Nagykároly együttműködése a határon átnyúló turisztikai rendeltetések közös fejlesztésére” elnevezésű, román-magyar együttműködésből létrejött projekt zárókonferenciája. A projekt vezető partnere a nyírbátori önkormányzat volt, társult partnere pedig a nagykárolyi Lovasegyesület. A kivitelezés eredményeképpen a nagykárolyi oldalon megújult az egykori grófi Lovarda, valamint kialakításra került egy panoptikum, melyben 26 viaszfigura igyekszik visszaadni valamit Nagykároly múltjából, történelméből.

A keddi projektzáró rendezvényen jelen volt Balla Jánosné, Nyírbátor polgármestere, Keizer Lajos, Nagykároly alpolgármestere, valamint a projekt készítői és kivitelezői. A két önkormányzat képviselői kölcsönösen méltatták a projekt hasznosságát és fontosságát. A projekt főbb célkitűzései: a határ menti turisztikai látványosságok fejlesztése és ezek népszerűsítése az idegenforgalom fejlesztése érdekében. A projekt keretében készülnek még közös turisztikai programcsomagok, azzal a céllal, hogy növeljék a két település vonzerejét.

Az eredmények

Nyírbátorban kialakítottak egy Látogatóbarát Központot, egy Lovardát, és restaurálták a helyi görögkatolikus templomot. A projekt összköltsége 1 536 230 euró volt, amiből 675 434 euró volt Nagykároly része. Ebből az összegből újult meg az itteni Lovarda és került kialakításra a panoptikum.

Veress Anikó a bemutató végén igyekezett mindenkinek megköszönni a munkát, amit a cél érdekében kifejtett. Nagykároly megújult, egykori grófi Lovardája olyan színvonalú létesítmény lett, amely méltó a nemrég felújított Károlyi-kastélyhoz és bizton kijelenthető: egyik ékessége lett a városnak. Az EQUUS Lovasegyesület révén a gyermekek lovagoltatása immár nem csak nyáron lehetséges, kétségtelenül egy álom vált valóra a projekt által.

 

A projektzáró konferencia végén, a résztvevők megtekintették, a 26 alakos panoptikumot, mely szintén ezen projekt révén készült el.

 

Tőtős Tímea