Vidék

Csend uralja a falvakat megyeszerte

2020.03.27 - 18:44

Az emberek nehezen viselik a kijárási tilalom bevezetését, de a legtöbben megértik, hogy ez valamennyiünk egészségének a megőrzése miatt van. A roma lakosság és többen azok közül, akik külföldről jönnek haza, rendszeresen megszegik a szabályokat.

Mellau József, Csanálos község polgármestere meghirdette a községben, hogy bárkinek bármilyen segítségre van szüksége, jelezze azt a polgármesteri hivatalban. Eddig nem jelentkezett senki, ami nem meglepő, hiszen a községben nincs egyetlen olyan idős ember sem, aki magára van hagyva. Azok, akik egyedül élnek, állandó gondozás alatt állnak. A falvak utcáin nagyon kevesen járnak. Az emberek csak akkor mennek ki a házból, ha valami nagyon fontos és halaszthatatlan dolguk van. A polgármesteri hivatal minden házhoz küldött ki kijárást igazoló formanyomtatványt, ezt kitöltve mennek az emberek bevásárolni, orvoshoz, munkába stb. Az utca csendjének a biztosításához az is hozzájárul, hogy le van állva a határforgalom. Nyolc személy van a községben házi elkülönítésben, ők állandó megfigyelés alatt állnak — a szomszédok is figyelik őket, mert félnek a vírus terjedésétől.

Béltek községben is nagy hangsúlyt helyeznek a kijárási tilalom betartására — tájékoztatott Bartók G. Ioan polgármester. A polgármesteri hivatal szociális osztálya készített egy felmérést azokról a hatvanöt év feletti lakosokról, akiknek nincs hozzátartozójuk. Krasznabélteken a négy ilyen személy egyike sem kért eddig segítséget, írásba adták, hogy nem igényelnek semmilyen szolgáltatást. Sándrán egy személy kérte, hogy segítsenek neki bevásárolni, Boldádon három személy, Szakaszon hét személy közül hat igényelt segítséget, Magyargéresen pedig tizennyolc személyt vettek nyilvántartásba, de közülük egy sem érzi úgy, hogy nem tudja ellátni magát. Béltek községben működik egy civil szervezet, amelyik az idősek és a betegek házi gondozásával foglalkozik. Három középfokú végzettséggel rendelkező egészségügyi és szociális asszisztens lát el ötvennyolc személyt rendszeresen, ők eddig is ellátták azokat a személyeket, akik most felkerültek a hatvanöt év felettiek listájára. Béltek községben hatvankilenc személy (huszonegy család) van önkéntes házi elkülönítésben, ők Ausztriából jöttek haza. 26-án reggel újabb tizenegy személy ért az országhatárhoz, akik bebocsátásra várnak, hogy hazatérhessenek Szakaszra. A házi elkülönítésben lévőkkel felvette a kapcsolatot a körzeti orvos, a rendőrség pedig állandóan ellenőrzi őket, hogy ne hagyják el a lakásukat. A polgármesteri hivatalban nem állt le az ügyintézés, de az alkalmazottak rövidebb programmal dolgoznak; az utóbbi napokban elég kevesen próbálták rendezni a dolgaikat. A mezőgazdasági munkák folyamatban vannak, de főként gépekkel dolgoznak; olyan munkálatokat, amelyekhez több ember szükséges, jelenleg nem végeznek.

Brem László, Mezőfény község polgármestere kérdésünkre elmondta, hogy a településen az emberek megértették, hogy saját érdekükben be kell tartani az előírásokat. A helyi katasztrófavédelmi csoport tagjai mindennap 11 órától elkezdik kiszállítani az idős embereknek az idősek otthonában készült ebédet. Jelenleg húsz-huszonkét ember igényel ebédet. A házi karanténban lévő tizenkét személy közül kettőt kell ellátni. Vannak, akiknek kenyeret vagy más élelmiszert szállítanak házhoz. A településen huszonnégy térfigyelő kamera van elhelyezve, s amióta bevezették a kijárási tilalmat, alig vannak emberek az utcán.

Majláth Gábor, Avasújváros község polgármestere elmondta, hogy a községben él 593 idős ember, és kilencvenhét olyan személy van köztük, akinek a településen nincs hozzátartozója. Létrehoztak fiatalokból álló önkéntes csoportokat, amelyek tagjai naponta felkeresik a számukra kijelölt személyeket, hogy megkérdezzék, miben tudnak segíteni. Sajnos az önkéntesek közül nem tud mindenki egyszerre tevékenykedni, mert nincs elegendő maszk, s az újak vásárlása sem egyszerű. Kétszáz darab maszk van megrendelve, de a kiszállítás még nem történt meg. A községben van hetvenkilenc személy — 22 háztartásban —, akik nem hagyhatják el a lakást. Az elszigeteltek közül ötvenegy személy jött haza külföldről, huszonnyolc pedig családtag, akik önként vonultak házi elkülönítésbe. Őket naponta kétszer ellenőrzik. Vannak különös következményei is a koronavírus-fertőzés terjedésének megelőzésére hozott intézkedéseknek. Az egyik, önkéntes házi elkülönítésben lévő avasújvárosi személy jelezte, hogy meghalt az édesapja Brassóban, s engedélyt kért, hogy elmehessen a temetésre. Engedélyt sajnos nem kaphat, de nagyon úgy tűnik, hogy mégis el fog menni. Nagyon elszomorító, hogy a temetéseken csak nyolc személy vehet részt. Avasújvárosban két ilyen temetés is volt, s ilyenkor a családnak kell eldöntenie, hogy kik azok, aki részt vesznek a gyászistentiszteleten. A polgármesteri hivatal személyzete eljuttatott minden üzletbe egyéni felelősségvállalási nyilatkozatot, ezeket igénybe lehet venni. Az üzletekben legtöbb három személy tartózkodhat egyszerre, de a legjobb megoldás az lenne, ha az ablakon keresztül kapnák meg a vásárlók az árut. Avasújváros községben a hangosbemondó óránként figyelmeztet és tanácsokat ad. A roma lakosokkal a legnehezebb bánni. Ők alkalmi munkát végeznek, este megkapják a pénzt, s még aznap elköltik. Néhány napja viszont nem kapnak munkát. Mezőgazdasági munkát csak földtulajdonosok vagy mezőgazdasági alkalmazottak végezhetnek, a feketemunkások nem.

Tóth Zoltán, Kökényesd község polgármestere is a roma lakosság viselkedésével és hozzáállásával elégedetlen. Meg vannak szokva az állandó jövés-menéssel és azzal, hogy csoportosan ülnek a kocsmák előtt. Tegnap a csendőrök küldték őket haza. Harminchét személy van elkülönítve a községben, számukra vasárnap jár le a tizennégy nap. A házi elkülönítésben lévők Hollandiából, Belgiumból, Németországból és Ausztriából jöttek haza. Két napja jött haza még négy személy Ausztriából. Négy idős ember van, akinek nincs hozzátartozója, de nem kérnek semmilyen segítséget az önkormányzattól.

Elek György