Belföld

Csatlakozik vagy sem Románia?

2013.11.13 - 09:00

A kormánypártok Traian Băsescu államelnököt, Băsescu pedig a pártokat hibáztatja a schengeni csatlakozás késéséért. Közben kiderült, pontatlanul idézte a hazai média Barroso EB-elnököt.

 

Jövőre sem csatlakozhat a schengeni övezethez Románia és Bulgária José Manuel Barroso szerint. Az Európai Bizottság (EB) elnöke azt mondta, túl sokan ellenzik a határmentes régió bővítését, így ez vélhetően jövőre sem fog megvalósulni. Románia és Bulgária schengeni csatlakozását továbbra sem támogatja Németország, Hollandia és Finnország, míg más államok, mint például Franciaország, kétlépcsős csatlakozást javasolnak. Eszerint első lépésként a légi határellenőrzést szüntethetné meg az ország, Bulgáriával együtt. José Manuel Barroso korábban azt mondta, Románia és Bulgária teljesíti a csatlakozás feltételeit, ezért mielőbb jóvá kellene hagyni az övezetbe való belépésüket. Erről leghamarabb jövő év elején, az igazságügyi jelentés bemutatása után tárgyal az Európai Bizottság. Crin Antonescu, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke és a kormányzó Szociálliberális Szövetség (USL) társelnöke nem érti Barroso kijelentéseit, s elmondta: az ország minden feltételt teljesített a csatlakozást illetően. Hozzátette, nem az Európai Bizottság elnöke ellenzi Románia schengeni csatlakozását, hanem „mások” késleltetik a folyamatot, ami nagyon sajnálatos és igazságtalan. Természetesen más hazai politikai személyiségek is reagáltak Barroso nyilatkozatára. Norica Nicolai, a PNL európai parlamenti képviselője Traian Băsescu államfőt és a Demokrata Liberális Pártot (PDL) tartja felelősnek azért, hogy az országnak még most sem sikerült csatlakoznia a schengeni övezethez. Az EP-képviselő politikai játszmának és kampányfogásnak nevezte a csatlakozás kérdését. Nicolai is osztja Antonescu véleményét: Románia minden feltételt teljesített a csatlakozást illetően. Hozzátette: Traian Băsescu elnök beszélhet a legkevésbé a „Schengen-témáról”, mert az USL hatalomra lépése óta mindent elkövet annak érdekében, hogy megakadályozza a csatlakozás folyamatát. Băsescu azonban a kormánypártokat teszi felelőssé a schengeni csatlakozás késéséért. Rámutatott, pozitív igazságügyi országjelentésre lenne szükség az Európai Bizottság (EB) részéről ahhoz, hogy Romániát felvegyék a belső határellenőrzés nélküli övezetbe. Ezzel arra utalt, hogy több uniós tagállam a korrupció megfékezésétől tette függővé Románia schengeni csatlakozásának jóváhagyását. Az EB az Együttműködési és Értékelési Mechanizmus (CVM) keretében követi figyelemmel a román igazságszolgáltatás reformját, amelyről rendszeresen országjelentéseket tesz közzé. „Nem vagyok túl optimista, mert sem a kormány, sem a parlament nem brillírozik a jogállamiság betartása terén: a kormányban továbbra is ott vannak a büntetőeljárás alatt álló miniszterek, a parlament már vagy három-négy ízben elutasította, hogy tagjai ellen ügyészségi vizsgálat induljon” — mondta az államfő.

Félreértés?

Traian Băsescu szerint pontatlanul idézték Barrosót, aki szerinte nem 2014-ről, hanem 2014 január elsejéről beszélt a legnézettebb francia kereskedelmi televízióban, a TF1-ben Románia és Bulgária schengeni csatlakozása kapcsán. A külügyminisztérium közleménye szerint José Manuel Barroso valójában megerősítette az Európai Bizottság azon álláspontját, miszerint Románia és Bulgária teljesíti a schengeni csatlakozás feltételeit és az idézett nyilatkozatában bírálta azt, hogy a két ország felvételét rendszeresen összemossák a bevándorlás témájával és a munkaerő szabad vándorlásával. A külügy ezért bízik abban, hogy az Európai Bizottság továbbra is korrekt módon viszonyul az ország schengeni csatlakozásának kérdéséhez.