Vidék

Csapatba verődött bíbicek Majténynál

Kis kócsagokkal a majtényi tavon találkoztak a madarászok (Fotó: Alexandra Ion/illusztráció)
2021.10.05 - 19:00
Három helyszínen tíz madarász számolta meg a szatmári vizes élőhelyeken tartózkodó madarakat. Bíbiceket, hattyúkat, gémeket, kócsagokat, lilikeket, pólingokat és nagyon sok récét láttak.

Madárszámlálási akció zajlott a hétvégén három szatmári helyszínen, tíz fő vette lajstromba, milyen madarak tartózkodnak az évnek ebben a szakában a mifelénk megtalálható vizes élőhelyeken. A 21. alkalommal megtartott akcióról a Román Madártani Egyesület szatmárnémeti osztályától kaptunk tájékoztatást.
A három helyszín, ahol idén megfigyeléseket végeztek, az újberki horgásztavak és a Túr egy szakasza, a majtényi horgásztó és a Kraszna egy szakasza, illetve a Szamos jobb partja, Szatmárnémetitől hegymenetben volt. A felmérés idején összesen 38 madárfaj 2054 egyedét jegyezték fel a madarászok.

Sok madárfaj

Ahogy a korábbi években, úgy ez alkalommal is tőkés récéből volt a legtöbb a tavakon, folyókon, de a majtényi tavon például 250, egy csapatba verődött bíbicet számoltak össze. Ezek a madarak rajokban élnek, de nem ilyen nagy csoportokban, az évszak és a vándorlási időszak miatt gyűlhetett össze ilyen sok madár egy helyen. A tőkés récék között más récefajok is felbukkantak, a lajstromba fütyülő récék, csörgőrécék és böjti récék is bekerültek. A berki tavaknál bütykös hattyúkat láttak úszkálni, s ugyanitt nagy lilikek is bekerültek a nyilvántartásba. A majtényi tónál, a sekélyebb részeken gázlómadarakat láttak a madarászok, sárszalonkák, különböző cankófajok, szürke gémek, kócsagok és nagy pólingok voltak megfigyelve.

Adatfeldolgozás

Az összegyűjtött adatokat nem csak a szatmári, hanem az összes romániai helyszínről a bukaresti madártani egyesület összesíti, majd juttatja el a szlovák madártani egyesülethez, amelyik idén is elvállalta az Európa minden tájáról és Kis-Ázsiából érkező minden adat feldolgozását, összesítését.
A madárszámlálási akcióval a Birdlife International egyesületnek egyrészt szakmai céljai vannak, másrészt fel szeretné hívni a figyelmet a vonuló madarakra, arra, hogy ezek költési és telelési területeit és vonuláskor használt pihenőhelyeiket fontos megőrizni, ismerni, valamint óvni.

Princz Csaba