Szatmárnémeti

Családtervezési tanácsadás

2016.08.19 - 11:22

A terhességek kevesebb mint felét tervezik, a többi csak „becsúszik” — főként tudatlanságból. Lenne kitől tanácsot kérni, Szatmárnémetiben és Tasnádon is működik családtervezési kabinet.

Szatmárnémetiben már évek óta működik a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház égisze alatt a családtervezési központ, „Family Planning” kabinet (Gheorghe Lazăr 1–2. szám), ahol bárki bizalmasan információkat szerezhet be a helyes fogamzásgátlási módszerekről, családtervezésről, szexuális egészségről. Még kevesebben tudják, hogy Tasnádon a Zorilor 21. szám alatt is szakember várja hétköznapokon azokat a személyeket, akik tudni szeretnék, hogyan előzhetik meg a nem kívánt terhességet vagy például a szexuális úton terjedő betegségeket, mindazokat, akik felelősségteljesen kívánnak szexuális életet élni.

A családtervezés elsődleges célja ugyanis, hogy bárki, aki gyermeket szeretne, meg tudja határozni, hogy mikor és hogyan vállalja. Ezen belül a családtervezés számos egyéb célt szolgálhat, többek között a teherbeesés szabályozásával elejét veheti a nem kívánt terhességeknek, illetve az esetleges abortuszoknak. A családtervezés segítheti a fejlődő országokat, hogy csökkentsék a születendő gyermekek számát, illetve biztosítsák a megfelelő időt két terhesség között mind az anya, mind a gyermek egészsége és fejlődése érdekében.

Bármennyire is tagadni szeretné sok szülő, a fiatalok már nagyon zsenge korban megkezdik a szexuális életet, éppen ezért nagyon fontos, hogy tudjanak például a védekezési módozatokról. A családtervezési tanácsadás keretén belül senkit nem buzdítanak semmire, csupán a megelőzésben segítenek és abban, hogy bármit is tegyenek a fiatalok, mindaz tudatosan, felelősségteljesen történjen. Ezek a beszélgetések maximális titoktartás mellett zajlanak, így senkinek nem kell tartania attól, hogy bárki megtudhatja, milyen ügyben járt a családtervezési központban.

Az első beszélgetést követően mindenkivel közösen döntik el, hogy milyen családtervezési metódusokat fognak alkalmazni a jövőben, de a diákok, egyetemisták, jövedelemmel nem rendelkezők, a szociális segélyből és a vidéken élők például ingyenes szolgáltatásokban részesülhetnek. Nem utasítanak vissza senkit, hanem korra és nemre való tekintet nélkül igyekeznek mindenkit arra megtanítani, ha elkezdte a szexuális életét, felelősségteljesen tegye.

Ahhoz pedig, hogy valaki részt vegyen a tanácsadáson, nincs szükség küldőpapírra a háziorvostól, a családtervezési központban lévő orvoshoz pedig ingyenesen lehet fordulni, függetlenül attól, hogy az illető rendelkezik-e egészségügyi biztosítással. A kiskorúakat (diákokat) ráadásul nem kell elkísérje felnőtt, csak ha ők is szeretnék. A tanácsadáshoz nincs szükség előzetesen időpontot egyeztetni.

A tanácsadásról bővebb információkat, valamint a szakemberek elérhetőségét és órarendjét a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház honlapján, a www.sjusm.ro/planning-familial/ weblapon találják az érdeklődők.

 

Bumbuluţ Krisztina