A nagykárolyi 1-es Számú Általános Iskola igazgatósága másfél éve úgy döntött, hogy a tanintézmény a VII. B osztályon keresztül csatlakozik a „Családi életre való nevelés” programsorozathoz.
Lehet-e egy stabil társadalmat vagy jövőnket szétesett családokra építeni? Aligha. A nagykárolyi 1-es Számú Általános Iskola igazgatósága ezért is döntött úgy, hogy csatlakozik a „Családi életre való nevelés” programsorozathoz.
A VII. B-s diákok immár lassan másfél éve részesei ennek a programnak, amit az osztályfőnök Ghiman Renáta közreműködésével Likker Erika vallástanárnő és Sebestyén Elek Előd református lelkész irányít. A találkozások során előadások és drámapedagógiai játékok segítségével jutnak újabb ismeretekhez a jelenlevők. Egy tanévben 5-6 alkalommal kerül sor ezekre a foglalkozásokra. A programsorozat az önismeret és önértékelés megismerésével és fejlesztésével kezdődött. Talán nem is gondolnánk, hogy mennyire gyenge a gyerekek önbizalma. Meglepő, pedig ez derült ki, és az önbizalom erősítése a szülők és nevelők közös feladata. Következő lépésként a kapcsolatteremtés és -ápolás kérdését feszegettük. Majd az élet kialakulásáról, valamint a felnőtté érés témaköréről Schuller Katalin kaplonyi egészségügyi asszisztens tartott a gyerekeknek tartalmas előadást. Rámutatott arra, hogy az élet a fogantatás pillanatától kezdődik. A magzatok már az anyaméhben éreznek, veszély esetén összehúzódnak, védekeznek. Végigvezette a magzat fejlődési szakaszait. A felnőtté válás témakörében külön beszélgetett el a fiúkkal és lányokkal. A serdülőkorral együtt járó testi és lelki fejlődésről és az azokkal együtt járó változásokról magyarázott a nebulóknak. Kérdések is adódtak szép számban. A legutóbbi találkozás során a kommunikációval és annak esetleges torzulásával foglalkozott az osztály. Amint az a verbális és nonverbális játékos gyakorlatokból kiderült, hihetetlenül gyorsan torzítjuk a kapott információkat. A kommunikáció hiánya vagy az információ torzítása pedig könnyen konfliktus forrásává válhat családon belül is.
A foglalkozások jövőre tovább folytatódnak. A cél boldog és összetartó családi életre nevelni a fiatalokat, továbbá a családban jelen levő belső kérdések feltárása és azok megválaszolása. A szervezők ezúton is köszönik Schuller Katalinnak az együttműködést, és bíznak abban, hogy a jövőben is több alkalommal dolgozhatnak majd együtt vele.