Vidék

Családokat kellett kilakoltatni

2018.03.18 - 15:19

 

Az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) narancssárga jelzésű árvízriadót rendelt el az ország 11 megyéjére, többek között Szatmár megyére is, ahol a Kraszna és a Túr folyókra vonatkozik a riasztás.

 

 

 

A másodfokú árvízriasztást szem előtt tartva Darius Filip prefektus vasárnap reggel 9.30 órára összehívta a Megyei Sürgősségi Helyzetekért Felelős Bizottságot. A gyűlés keretében minden érintett hatósággal egyeztettek arról, mik a legfontosabb lépések a következő időszakban, és elrendelték a készenléti bevetési egységek számának növelését.

Az áradások miatt Tasnádon és Szakaszon alakult ki a legsúlyosabb helyzet — utóbbi belterületén még az E81–es nemzetközi út egyik sávját is elborította a víz, amely elöntött egy lakóházat és két udvart is. Míg a helyszínre érkezett katasztrófadédelmisek egy része szivattyúk segítségével igyekezett járhatóvá tenni a nemzetközi utat, illetve az elöntött ingatlanokat, másik része a bélteki önkéntes tűzoltókkal s közel 20 helybéli fáradhatatlan segítségével több mint 1000 homokzsákot töltött meg, s ezekből alakítottak ki „védőgátakat” a veszélyeztetett házak-udvarok körül.

Az éjjel történt áradások miatt nagy volt az ijedtség Tasnádon és környékén. Mindezért a város határát és a környező településeket átszelő Cehăluţ patak volt a felelős, amelynek medrét Grieb Csaba polgármester elmondása szerint éppen tavaly pucolták ki, viszont a dombokról lecsorgó vízmennyiséggel nem tudott megküzdeni a meder. A város vezetője elmondta, hogy a vasárnapra virradó éjszakán a helyi rendőrök vették észre, hogy gondok vannak a város turisztikai övezete felé vezető részen, ahol erőteljes áradást hozott az amúgy békésnek mondható Cehăluţ patak.

Az áradás következtében Tasnádon két család otthonába hatolt be a víz, az egyik esetben a ház padlóját is többarasznyi víz borította, míg a másik esetben csak a pincében gyűlt fel, viszont a városvezetés 3 további család esetében úgy gondolta, hogy a veszélyzónához közel akár baj is történhet, ezért egy időre a rokonaikhoz költöztették őket. Ugyanakkor Csögön és Tasnádmalomszegen is problémák voltak: Csögön egy névtelen patak áradt meg, aminek következtében mezőgazdasági területek kerültek víz alá egy időre, Malomszegen szintén a Cehăluţ patak keltett aggodalmat, viszont itt is csak az árteret és a termőföldeket érte el a víz.

Grieb Csaba polgármester megerősítette lapunknak, hogy már az éjszaka folyamán elrendelték a sürgősségi készültséget, és megkezdték a helyreállítást, így egy részlegesen eldugult elvezető hidat is kipucoltak, illetve a polgármesteri hivatal buldoexkavátorával több helyen igyekeztek utat nyitni a víznek olyan irányba, ahol nem tehet kárt semmiben. A vasárnap délutáni órákra sikerült stabilizálni a helyzetet, megfékezték az áradást, és a munkálatoknak köszönhetően több métert vissza is húzódott az áradás következtében elterülő vízmennyiség, illetve a kiköltöztetett családok is visszatérhettek otthonaikba. A polgármester elmondta: váratlanul érte őket az eseménysorozat, főként azért, mert tavaly kitisztították a Cehăluţ patak medrét, de egyébként sem gyakoriak az ilyen mértékű áradások a környéken.

 

Áradások, orkán erejű szél

 

 

A hatalmasra nőtt Kraszna vízszintjén Királydarócnál alig két óra leforgása alatt 50 centis emelkedést jegyeztek, az ár tetőzését pedig délutánra várták; a mezőgazdasági területek jó része vált mocsárrá, hol a medréből kilépett folyó, hol a belvíz miatt. Belvíz öntötte el az üres telkeket, kerteket, részben udvarokat Batizon, Batizgombáson, Sárközújlakon is. Az Avasban kevesebb gondot okozott a víz, hiszen az lefolyt a dombokról, a szombat esti-éjszakai viharos, helyenként orkán erejű szél azonban hatalmas pusztítást végzett Turcon, ahol egész gyümölcsösöket csavart ki tövestől. Sötétben maradt Kányaháza, hosszú órákon keresztül szünetelt az áramszolgáltatás a vihar miatt, a szél pedig nem csak az áramkábeleket szaggatta, de faágakat tört le és fákat csavart ki, melyek közül több a 197–es megyei útra dőlt, teljesen elzárva azt. A község területén a katasztrófavédelem dolgozói végezték el a károk helyreállítását, de segítségükre voltak a helybéli önkéntesek is, ők tisztították meg a megyei utat a rádőlt fáktól, letört ágaktól. Az Avas környékén azonban nem csak a katasztrófavédelmisek cirkáltak az utakon, hanem a hókotrással megbízott cég járművei is, bőségesen szórva a csúszásgátlót az úttestre, hiszen a magasabban fekvő részeken a havas-, ónoseső pillanatok alatt jégpáncéllá válhat.