Szatmárnémeti

Családias hangulat a Mosolyházban

Mosolyhaz2: A nappali foglalkoztató központ mindennapos látogatói (Fotó: A szerző felvétele)
2021.10.11 - 20:00
A mikolai Noé Partium Egyesületnél jártunk, ahol az egyesület elnöke, Löchli Tünde számolt be a Mosolyházzal és a Fény Otthonával kapcsolatos terveikről, a gondozottak hétköznapjairól.

Amint azt Löchli Tünde, az egyesület elnöke elmondta, rengeteg tervük és céljuk van az elkövetkező időre. Elsősorban mesélt a projektről, amely által a Mosolyházat bővítik. Elmondása szerint szeretnének indítani egy házibeteg-gondozó szolgáltatást idősek, illetve krónikus betegek számára, amely által nem csak az otthonban biztosítanák az ellátást, hanem akár házhoz is menne az asszisztens és az ápoló a gondozást igénylő személyekhez. Emellett szeretnének előadókat hívni, akik a krónikus betegeknek tartanának különböző előadásokat, és ezáltal segítenének egy egészséges életvitelt, egészséges gondolkodást kialakítani. A konkrét tervek között szerepel egy akadálymentesített kiállítóterem létrehozása is, amely nem csak a mozgássérültek számára lenne akadálymentes, hanem a más testi-szellemi fogyatékkal élők számára is teljesen át tudná adni a kiállított tárgyak lényegét (pl. azok a személyek, akik elveszítették látásukat, egy faleveles festményt azáltal érzékelhetnének, hogy faleveleket tapinthatnának, amik a festmény alá lennének elhelyezve). 

Amint elkészül a Mosolyház bővítése, a hivatalos átadást szeretnék ünnepélyesen is megtartani. Erre az alkalomra a nappali foglalkoztató központ tagjai már most hevesen készülnek, hisz különböző kézimunkákat, tárgyakat készítenek saját kezűleg, amelyeket majd ajándékba szeretnének adni a megnyitón a résztvevőknek. Löchli Tünde arról is beszámolt, hogy a Fény Otthonával kapcsolatban is rájuk fér a segítség, hisz nem könnyű egy ilyen létesítményt létrehozni. A beszélgetés folyamán elmondta, hogy szeretnének egy eseményt tartani a közeljövőben a szatmárnémeti Iparosotthonban, amelyre meghívnák a szatmári termelőket, illetve saját tárgyaikat is árulnák, a befolyt összeget pedig teljes egészében a Fény Otthonának építésére szánnák.

Kicsi, de családias közösség

A nappali foglalkoztató központot állandó jelleggel látogatják a különleges igényű fiatalok a környező településekről, és mindegyiküknek megvan a saját tevékenysége, az a valami, amiben kiemelkedően jól teljesít. Kornél, aki 28 éves, kiválóan kézimunkázik, illetve nagyon szeretetteljesen tud ölelni. Annamária 25 éves, és gyönyörűen varr, hímez, Márk 20 éves, és szinte minden információt pontosan meg tud jegyezni, kiválóan mesél, Andrea 18 éves, és ő is nagyon ügyes a kézimunkában, Erzsébet 38 éves, Erika pedig 53, és ők a közös varrás-hímzés által találtak egymásra, kötöttek barátságot, István 40 éves, és szeret segíteni a házimunkában, a ház körüli tevékenységekben, Márta, aki 39 éves, ugyancsak a kézimunkával tölti ki szabadidejét, Alexandra pedig 26 éves, és gyönyörűen hímez, varr. Amint azt Löchli Tünde elmondta, a központ mindennapjai általában három részből tevődnek össze.

Ő úgy gondolja, hogy úgy a testi, mint a lelki fejlődés és fejlesztés fontos a fiatalok számára, ezért a reggelt tornával szokták kezdeni, majd miután megmozgatták végtagjaikat, következhetnek a kézműves tevékenységek, ezután pedig beszélgetni szoktak a jeles napokról, majd a lelket is ápolják beszélgetések, imádkozás által. A fiatalok egyébként nagyon barátságosak, minden iránt érdeklődnek, tehetségesek, és hatalmas szívük van. Ezt a környékbeliek is látják és tudják, hisz napi szinten vannak látogatóik, akik néha süteménnyel, gyümölcsökkel lepik meg őket, sőt, olykor fejlesztő társasjátékokat is kapnak ajándékba. A fiatalok igyekeznek minél inkább környezettudatosan élni mindennapjaikat, az általuk készített tárgyak, művek általában mind újrahasznosítás által születnek meg.

Szilágyi Kinga