Belföld

Csaknem egymillió tanuló kihagyott 24 iskolai hetet, mert nem volt internethozzáférése

2021.03.11 - 11:52

A gyermekek jólétéért tevékenykedő alapítvány szerint fennáll a kockázata annak, hogy emiatt 'rekordokat dönt' az iskolaelhagyás.

A civil szervezet szerint a jobbára vidéki iskolába járó, hátrányos helyzetű tanulók 40%-a különféle okok miatt nem részesült online oktatásban: vagy nem volt okostelefonja és táblagépe, vagy nem volt internetkapcsolata. Azon falvak egyharmadában, ahol a World Vision működik, alig vagy egyáltalán nincs jel, a tanárok nem voltak felkészülve, hogy online tanítsák és vizsgáztatassák a tanulókat.

A leginkább hátrányos helyzetből származó nyolcadik osztályos tanulók 30 százaléka nem vett részt a képességvizsgán, azok közül pedig, akik részt vettek, fele nem érte el az ötöst matematikából.

A járvány hatásait ezen gyerekek családjait is érintette. Tavaly nyáron a szülők 60%-a nem dolgozott, a családok 50%-ában hiány volt élelemből és alapvető fogyasztási cikkekből.

Az helyzet nem sokat javult: 2021 elején 237 ezer gyereknek nem volt internethozzáférése, 287 ezer tanulónak pedig nem voltak a birtokában az online tanuláshoz szükséges eszközök.

Az iskolák újranyitása után a tanárok 80 százaléka úgy vélekedik, hogy képzésre volna szüksége a digitális oktatás terén, 66%-uk szerint standard útmutatásra lenne szükség a tananyagpótló órákat illetően, a vidéken tanító pedagógusok több mint fele azt mondja, hogy diákjai jelentősen lemaradtak a járvány következtében.

A World Vision Románia pénzalapokat csoportosított át, hogy 24 ezer gyereknek élelmiszertámogatást, higiéniai termékeket és ösztöndíjakat biztosítson. Több mint ötezer gyerek kapott táblagépet az online tanuláshoz, és a World Vision támogatásával négyezer diák az iskola udvarán bepótolta az elmaradt órák egy részét. Az alapítvány oktatási programjában részt vevők 95%-os sikerrátával vették az érettségi vizsgát.

AGERPRES

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Nyilas Misi itt van és segít! - Támogatás jótanulóknak

A Nyilas Misi Tehetségtámogató Egyesület kolozsvári székhelyű nonprofit szervezet 2003 óta támogat ösztöndíj-program keretén belül tehetséges és szociálisan hátrányos helyzetű tanulókat, diákokat.
Belföld

Ennyi hely van az iskolákban a következő tanévben

Csütörtöki ülésén a kormány jóváhagyta a 2024-2025-ös romániai tanév közoktatási és felsőoktatási beiskolázási tervét. A közoktatásban a 2024-2025-ös tanév számadatai nem változnak a 2023-2024-es tanévhez képest.
Szatmárnémeti

Jelenléti oktatás, néhány kivétellel

Fizikai jelenléttel zajlik jövő héten az oktatás, kivételt csak azok az oktatási intézmények képeznek, ahol SARS-CoV-2-fertőzés miatt online oktatásra kényszerülnek az osztályok — közölte Andrei Baciu egészségügyi államtitkár.