Vidék

Csakis higiénikus körülmények között!

2013.08.30 - 19:19

Ioan Cioltean, a Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője arról tájékoztatott, milyen feltételek betartása mellett lehet saját gazdaságban élelmiszer-terméket előállítani, majd forgalmazni.

Ioan Cioltean, a Szatmár Megyei Mezőgazdasági és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője elmondta, hogy a farmereknek ahhoz, hogy a saját gazdaságukban termelt élelmiszert forgalmazni tudják, elsősorban írásos kérést kell benyújtaniuk az intézményhez direkt forgalmazási regisztráció igénylésére. Az ott kapott formanyomtatványon ki kell tölteni a vállalkozás (egyéni, családi vállalkozás, kft. stb.) nevét, az elsődleges termékeket, amelyeket forgalmazni kíván a kérvényező, illetve a helyet/helyeket, ahol forgalmazni akarja azokat. A regisztráció eredményeként egy VD szériájú sorszámot és egy bejegyzési dokumentumot adnak ki.

A termelőknek biztosítaniuk kell az állat-egészségügyi és higiéniai előírások betartását: a feldolgozás során használt eszközök higiéniáját (meleg víz és fertőtlenítőszerek). Ki kell töltsék a forgalmazási regisztereket az eladott mennyiségek feltüntetésével, ami nem más, mint a kistermelő saját felelősségre tett nyilatkozata a forgalmazott termékek mennyiségéről, illetve a forgalmazási helyekről. A feldolgozás során csakis ivóvíz minőségű vizet szabad használni, ezt laboratóriumi vizsgálati eredménnyel kell bizonyítani. Fontos a személyi higiénia (kézmosás, hajletakarás stb.). A nyersanyagot (nyers élelmiszerek) és kész élelmiszereket csak egymástól elkülönítve szabad tárolni. Biztosítani kell a rovarok és rágcsálók irtását. Kötelező az egészségügyi könyv az élelmet kezelő személyek számára és annak időszakos láttamozása a családorvos által, valamint az alkalmazott munkások élelmiszer-higiéniai képzése. Emellett a termékeket  csakis az élelmiszer típusának megfelelő körülményeket biztosító gépkocsival lehet szállítani.

Az állati eredetű élelmiszereknél követelmény, hogy a tejet, illetve húst adó állatokat az előírásoknak megfelelően tartsák, kötelező az állatok regisztrálása (fülszámozása) és nyilvántartásba vétele az állatorvos által, illetve az egészségügyi dokumentumok megléte; a termékek állat-egészségügyi anyagokkal (itt antibiotikummal vagy hormonokkal kezelt állatok tejéről, húsáról van szó), vagy hulladékokkal való szennyeződésének megakadályozása; az állatok takarmányozására és gyógyszerezésére vonatkozó dokumentumok nyilvántartása és megőrzése. Amennyiben ezek a feltételek nem teljesülnek, bírságok szabhatók ki — tette hozzá az igazgató.