A halmi önkormányzat számos terve „ment füstbe” és került leállópályára — köztük a több szempontból is kiemelkedően fontos eperátvevő-központ —, év végére a közvilágítás is veszélybe kerül.
„Azt nem mondhatom, hogy egyetlen banit sem kapunk, elvégre 39 000 lejt azért átutal a kormány a központi költségvetésből, de inkább ne tenné — és főleg: ne nyomta volna le a torkunkon ezt a költségvetés-leosztást, ami teljesen megbénítja és egyszerűen lehetetlenné teszi a működésünket. Ahogy a szatmárudvari polgármester-kolléga fogalmazott: semmibe vesznek és letöröltek a térképről bennünket” — legyint elkeseredett-felháborodottan Incze Lajos, Halmi polgármestere, az igencsak szűkös költségvetés-elosztást követően. Idén 4 519 710 lejből kell gazdálkodniuk, s az összeg felét a tanügy kapja — a fizetések és fogyóeszközök költségei mellett 40 000 lejt különítettek el a tanügyi káderek és a diákok ingázási költségeinek fedezésére, valamint 7000 lejt a jól tanuló gyermekek díjazására. „Szerencsére gyermekekben nincs hiány, hiszen a községközpont iskoláiban 700-an tanulnak” — mosolyodik el a polgármester, és örömmel teszi hozzá: a tavaly ősszel átadott új, 200 négyzetméter alapterületű sportterem udvarán május végére — de az is lehet, hogy még hamarabb — elkészül a multifunkcionális sportpálya, amelyet háromméteres futópálya ölel majd körbe, egyik sarkában pedig 100 négyzetméteres, gumiszőnyeges játszótér lesz az ovisok számára. Ezt a tervet (amelyre 220 000 lejt különítettek el), sikerült teljes egészében megvalósítani és befejezni — igaz, az aláírt szerződés is kötelezte őket.
Nem lesz eperátvevő és óvoda
Pihenőre kényszerült viszont a „piros téglás iskola” udvarán álló, az árvaház egykori kantinjaként működött épület felújítása: itt hosszított programú napközit akartak kialakítani, a teljes körű külső-belső felújítást követően. A tetőt önerőből már megjavították — ezzel is igyekezve menteni a menthetőt és meggátolni, hogy tovább romoljon az állaga —, a felújítási munkálatok azonban körülbelül 100 000 euróba kerülnek, s bár ígéret van rá, hogy az országos fejlesztési program keretében kapnak majd 330 000 lejt, az szinte csepp lesz a tengerben. „Az iskola tetejét kell sürgősen megjavítani, hiszen közel 100 éve nem volt felújítva. Régi épületek ezek, amelyek még akkor épültek, amikor Halmi Ugocsa vármegye járásközpontjaként elindult a fejlődés útján. Nem tudom, honnan lesz rá pénz, de mindenképp meg kell oldani” — mondja a polgármester, halkan hozzátéve: eddig évente 7–800 00 lejt sikerült önerőből fejlesztésre fordítani…
Bármennyire szükség is lenne rá — a biztonság szempontjából is — idén semmikép nem valósul meg a vásártérre tervezett, 90x60 méteres, multifunkcionális eperátvevő-központ, a dokumentációk, működési engedélyek beszerzésére 10 000 lejt tudtak elkülöníteni a költségvetésből — miközben csak az elektromos áram odavezetése 140 000 lejbe kerül. „Nagyon sajnálom az átvevőt, az emberek is nagyon várták, hiszen úgy terveztük: az idei szezonra már működni fog, biztonságos és civilizált körülmények között zajlik majd az eper adásvétele, nem az országút szélén és végig Halmi főútján” — magyarázza Incze. De a mezei utak kövezése is háttérbe szorul idén, hiszen míg eddig évente 60–70 000 lejt fordíthattak erre a célra, most csak 6 000 lej jut, ami 10–12 kamionnyi kő ára, s ez a mennyiség egyetlen út beborítására sem elég.
Év végére már közvilágítás sem
Az önkormányzat alkalmazottainak fizetését sikerül ugyan év végéig biztosítani, viszont a negyedik trimeszterben „egy lejünk sem lesz a köztisztaságra-szemétszállításra és a közvilágításra”. A közvilágítással amúgy már most is takarékoskodnak, csak fél éjszakákat, az utolsó vonatok megérkeztéig működik. „Nagy bajok lesznek, ha nem történik valami. A becsült bevételek sem folynak be a cégektől, jogi személyektől. Pangás van mindenütt, és az Ukrajnában zajló háború és instabilitás hatásait nagyon megérezzük mi is… Rengeteg átcsoportosítással sikerült még 20 000 lejt elkülöníteni pályázatkészítésre, hogy legyen egyáltalán szerződéskötési jogom, ha beindulnak a lehívási lehetőségek” — teszi hozzá enyhe optimizmussal a hangjában.
Szabó Kinga Mária