A stoppolás sokak szerint kiment a divatból, ám nyáron mégis számos fiatalban (és kevésbé fiatalban) feltámad a kalandvágy, ők nem autóval, vonattal, hanem autóstoppal indulnak nyaralni, felfedezni a világot — nem csak pénzmegtakarítás céljából.
Marco Polo, Kőrösi Csoma Sándor és a múlt utazói közül sokan nem boldogultak volna kalandos útjaikon barátságos idegenek segítsége nélkül. Nagyon egyszerűnek tűnhet: nyújtsd ki a kezed, emeld fel a hüvelykujjad, hogy egyik pontról a másikra juss ingyen, de az indíték stopposonként változik. Míg egyesek személyiségük fejlődését remélik, mások kalandra vágynak, és vannak, akik nagyra értékelik a kulturális élményt, miközben beszélgetésbe elegyednek a sofőrrel, aki megállt és felvette őket.
Bár az autóstop többnyire ingyenes utazási lehetőség, amelyet gépkocsik vagy tehergépkocsik vezetői biztosítanak az őket „leintő” stopposoknak, Romániában viszont a helyi szokásjog szerint fizetnek a stopposok. Ha elvisz valaki, illik megkérdezni, mennyivel tartozunk.
Az autóstoppolás bizalmi viszony: én stopposként rábízom magam egy idegenre, aki vendégként fogad saját szférájába. Mindkettőnk kölcsönös reménye, hogy a másik nem közveszélyes, esetleg büdös vagy szimplán kellemetlen útitárs. Ha mégis ez utóbbit tapasztalnánk — bármennyire kényelmetlennek is érezzük a helyzetet —, udvariasan kérjük meg a sofőrt, hogy állítsa meg az autót és szálljunk ki, illetve kérjük meg a stoppost, hogy szálljon ki.
A nyári autóstop kockázataira figyelmeztet a rendőrség is. A hatóságok szerint ez a fajta utazási mód a stoppos és az autós számára egyaránt kockázatot is jelenthet, és fontos, hogy mindkét fél betartsa a közúti közlekedés szabályait.
A stoppos is gyalogos
A gyalogosnak az út bal oldalán kell haladnia, így aki a jobb oldalon közlekedik, az akár meg is bírságolható szabálysértés miatt. Az Európai Unió egyetlen tagállamában sem tilos a stoppolás, a korlátozás csak az autópályákra és a gyorsforgalmi utakra érvényes.
Az autósoknak is be kell tartaniuk a megállással, forgással, tolatással és személyszállítással kapcsolatos előírásokat. Abban a pillanatban, ahogy felvették a stoppost, az utastárssá válik, és rá is vonatkoznak a megfelelő szabályok, például a biztonsági öv, vagy motorkerékpáron a bukósisak használata.
Ha a stoppos megsérül, vagy vagyontárgyaiban kár keletkezik, a felelősség a gépjárművezetőé, aki a balesetet okozta. A rendőrség azt javasolja a stopposoknak, ha lehet, párban stoppoljanak, biztonságos helyen, és amennyiben lehetőségük van rá, kerüljék az alkonyat utáni stoppolást. Jegyezzék meg az autó adatait, színét, rendszámát, típusát. Hasznos lehet, ha a stoppos könnygázzal vagy hasonló eszközökkel is felszerelkezik, így el tudja kerülni, hogy rablás vagy nemi erőszak áldozatává váljon. Az autósoknak is érdemes résen lenniük, amikor ismeretleneket vesznek fel járművükbe!