Belföld

Csak a végzősök térnek vissza az iskolapadokba - FRISSÍTVE

2020.04.27 - 14:16

A koronavírus-járvány terjedésének megfékezéséért és kordában tartásáért elrendelt szükségállapot május 15-én való feloldása után sem térnek vissza a romániai iskolások az tanintézményekbe – közölte ma kora délután televíziós beszédében Klaus Iohannis. Az államfő elmondta: a diákok online oktatásban vesznek részt továbbra is, a tanévet június 12-én befejezik, addigra pedig a már korábban megszerzett jegyeik alapján zárják le a tanulókat. Az iskolák szeptemberben, a 2020/2021-es tanév megnyitóján tárják ki újra kapuikat az iskolások előtt.

A diákokhoz hasonlóan az egyetemisták sem folytatják az óráikat a felsőoktatási intézményekben, hanem online oktatásban vesznek részt.

A végzős évfolyamok diákjai, a nyolcadikosok és a tizenkettedikesek azonban június 2–12. között két hétre visszatérnek, hogy oktatóikkal felkészülhessenek a záróvizsgákra. Szigorú óvintézkedések mellett, maximum tíz tanuló vehet részt egyszerre egy-egy tanórán. Az érettségi a tervezett időpontban lesz, maximális biztonsági előírások szerint – mondta az elnök.

A záróvizsgákat, azaz a nyolcadikosok országos felmérését és az érettségit szintén szigorú óvintézkedések betartásával fogják megszervezni.

Délután négy órától a Monica Anisie tanügyminiszter is üzent a diákoknak, pedagógusoknak és szülőknek. Elmondta, hogy a nyolcadikosok záróvizsgáját júniusban szervezik meg, ahogyan azt korábban beütemezték. Az írásbeli a kisebbségi oktatásban részt vevő tanulók számára három felmérőből fog állni: június 15-én román nyelv és irodalomból, június 17-én matematikából, június 18-án pedig anyanyelvből írják meg a dolgozatokat. Az érettségizők az írásbeli vizsgákkal kezdenek június 22-én, ezt követően kerül sor a kompetenciavizsgákra. Az utolsó éves szakiskolai, duális oktatásban részt vevő és posztlíceumi tanulók számára idén nem rendeznek gyakorlati záróvizsgát, hanem záródolgozatuk, projektjük alapján fejezik be az iskolát.

Minden megyei tanfelügyelőség indít ugyanakkor egy zöldszámot, amelyen a diákok, szüleik és akár a pedagógusok is tájékoztatást, útbaigazítást kérhetnek a záróvizsgákkal kapcsolatban — tette még hozzá Anisie.