Csak a Celta jutott tovább a rendes játékidőben

2017.04.21 - 06:16

Az Ajax Amsterdam, a Manchester United, az Olympique Lyon és a Celta Vigo jutott be a labdarúgó Európa Liga legjobb négy csapata közé. A hollandok és az angolok hosszabbítás után, a franciák pedig tizenegyes párbaj után harcolták ki a továbbjutást.

Nem szerepel német csapat az európai labdarúgó kupasorozatok elődöntőjében, miután az Európa Ligából az FC Schalke 04 is búcsúzott. Mint ismeretes, a Bajnokok Ligája negyeddöntőjében a Bayern München és a Borussia Dortmund voltak érdekeltek, viszont egyik sem tudta kiharcolni a legjobb négy közé jutást. Legutóbb a 2004–2005-ös szezonban fordult elő, hogy a BL-ben és az EL-ben (illetve annak elődjében, az UEFA Kupában) sem volt német csapat a legjobb négy között.

Pedig csütörtökön a gelsenkirchei alakulat igen közel állt a továbbjutáshoz. Miután az amszterdami odavágón 2–0-ra kapott ki az Ajaxtól, a hazai retúron hatalmas tempóval kezdtek, és 40 másodperc elteltével Leon Goretzka lőtt épphogy a kapu mellé, majd a második percben Max Meyer 15 méterről kilőtte a bal oldali kapufát. Intő jelek voltak ezek az Ajax számára, de a holland csapat tartotta magát az első félidőben, amely gól nélkül zárult. Viszont nem sokkal a fordulás után gólt szerzett a Schalke: az 53. percben Goretzka tört kapura és az ötös jobb sarkától kilőtte a hosszú alsót. Három perccel később megduplázta előnyét a német csapat, ezzel ledolgozta az amszterdami hátrányát: Burgstaller 11 méterről lőtte ki a bal alsót.

Az európai kupaporondon az Ajaxnak van a legrosszabb mérlege a tizenegyespárbajokat tekintve (0–5), most azonban elkerülte ezt. Annak nem örülhettek az amszterdamiak, amikor ez eldőlt, ugyanis a 101. percben Daniel Caligiuri fejesével a Schalke már 3–0-ra vezetett, ezzel továbbjutásra állt. A hosszabbítás második félidejében azonban a tíz emberrel játszó vendégek Nick Viergever góljával szépítettek, majd a 120. percben Amin Younes találatával bebiztosították a továbbjutásukat.

Ibrahimovic kidőlt

Hosszabbításban harcolta ki a továbbjutást a Manchester United is, így Jose Mourinho vezetőedző legényei megmentették az angol klubok becsületét az európai porondon. Viszont a Manchesternek egyáltalán nem volt könnyű dolga az Anderlechttel szemben. A brüsszeli 1–1 után odahaza azonnal letámadta ellenfelét az MU, és Henrih Mhitarjan már a tizedik percben vezetést szerzett (1–0). Rubén Martínez bravúros védéseink köszönheti az Anderlecht, hogy az első negyed óra után nem volt három gól a két csapat között. Viszont a fociban használt közhely érvényesült, a kihagyott helyzetek ugyanis megbosszulták magukat. A belgák játéka megélénkült, és két elpuskázott lehetőség után Szofian Hanni kotort be a kapuba egy, a felső lécről visszapattant labdát (1–1).

Mivel a második félidőben nem változott az eredmény, következhetett a fél órás ráadás. A United gondjait növelte, hogy Marcos Rojo után Ibrahimovic is lesérült, de végül mégis csak volt oka az ünneplésre a házigazdának, a hosszabbítás második felvonásában ugyanis Marcus Rashford gólja eldöntötte a párharcot (2–1).

11-esek Isztambulban

A franciaországi óriási szurkolói balhé – mely miatt mindkét klubot 100 ezer eurós pénzbüntetéssel sújtotta az UEFA – után viszonylag nyugodt körülmények fogadták a csapatokat a párharc visszavágóján. A házigazda Besiktas 25 perc elteltével megszerezte a vezetést: egy jobb oldali visszagurítást Talisca vett át a tizenhatoson belül, háttal a kapunak, majd megfordult és precízen a jobb alsóba helyezett (1–0). A válasz sem váratott sokáig magára: a 34. percben: Maxime Gonalons ugratta ki pazar ütemben a török védelem mögött Alexandre Lacazette-et, a francia válogatott csatár higgadtan átvette a labdát, majd tíz méterről mesterien emelte át a kapujából kirontó Fabrit (1–1).

A fordulás után ismét a Besiktas került előnybe, és megint Talisca talált be, ezúttal fejjel (2–1), ezzel le is dolgozta hátrányát az isztambuli alakult. A hosszabbításban viszont nem született gól, így tovább nőtt a feszültség. Sokáig minden idők egyik legszínvonalasabb tizenegyespárbaját vívták a felek, az első 12 rúgó elképesztő magabiztossággal vágta a kapuba a labdát. A hetedik párban aztán hazai részről hibázott a szerb Dusko Tosics, de az utána következő Christophe Jallet is. A Besiktas másik délszláv játékosa, a horvát Matej Mitrovic is rosszul lőtt, ez pedig már végzetesnek bizonyult, Gonalons ugyanis az elődöntőbe lőtte a Lyont.

Spanyol csapat az elődöntőben

A Celta Vigo 3–2-es spanyolországi győzelme után a csapatok gyakorlatilag átaludták a belgiumi találkozó első félidejét, aztán a fordulás után a vendégegyüttes megszerezte a vezetést Genkben: Pione Sisto remek egyéni akcióját követően a léc alá bombázott a tizenhatos körvonalától (0–1). Négy perccel később egy hasonló egyéni akcióból egyenlített a Genk Leandro Trossard révén (1–1). Az eredmény már nem változott, a Celta pedig először jutott EL-elődöntőbe. Így továbbra is képviselve lesz a Primera División a kontinens második számú kupasorozatában, amelyet az eddigi hét kiírásból (2009-től változott meg az UEFA Kupa rendezési rendszere, a sorozat pedig Európa Liga nevet kapott) ötször nyert meg spanyol alakulat (kétszer az Atlético Madrid, háromszor a Sevilla).

Az elődöntő párosításainak a sorsolását pénteken rendezik 14 órától.

Európa Liga, negyeddöntő, visszvágók

Schalke 04 – Ajax Amsterdam 3–2; hosszabbítás után.

Gólszerzők: Goretzka 53. perc, Burgstaller 56., Caligiuri 101., illetve Viergever 111., Younes 120.; kiállítva: Veltman 80. perc (Ajax)

továbbjutó: az Ajax, 4–3-as összesítéssel.

Manchester United – Anderlecht 2–1; hosszabbítás után.

Gólszerzők: Mhitarjan 10. perc, Rashford 107., illetve Hanni 32.

továbbjutó: a Manchester United, 3–2-es összesítéssel.

Besiktas – Olympique Lyon 2–1; tizenegyesekkel: 6–7.

Gólszerzők: Talisca 27. perc, 58., illetve Lacazette 34.

továbbjutó: a Lyon, 3–3-as összesítéssel, 11-esekkel.

Genk – Celta Vigo 1–1.

Gólszerzők: Trossard 67. perc, illetve Sisto 63.

továbbjutó: a Celta Vigo, 4–3-as összesítéssel.