Belföld

CNA: megsértette a sajtószabadságot az osztrák belügyminiszter a román újságírók távoltartásával

Gerhard Karner osztrák belügyminiszter testőreivel tartatta távol magától és szinte elmenekült a Brüsszelbe akkreditált romániai újságírók elől (Fotó: profimedia)
2022.12.09 - 18:33
„Bármilyen nehéznek is bizonyul egy-egy politikai pillanat, a sajtónak lehetőséget kell kapnia arra, hogy megszólaltassa a közhivatali tisztségeket betöltő személyeket” — az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) pénteken nyílt levelet küldött Adelheid Folie bukaresti osztrák nagykövetnek, amelyben rosszallását fejezte ki amiatt, hogy Gerhard Karner osztrák belügyminiszter a Románia csatlakozása ellen leadott voksa után távol tartatta magától a román újságírókat, miközben más újságíróknak interjút adott.

„Az audiovizuális kommunikáció területén a közérdek garantálójaként és a szabad véleménynyilvánításhoz való jog tiszteletben tartását biztosító testületként a CNA nemtetszését fejezi ki amiatt, hogy az osztrák belügyminiszter, Gerhard Karner testőrök segítségével távol tartotta a román újságírókat, miközben a közelben más újságíróknak adott interjút. A felvételek, amelyeket egész Európa láthatott tegnap, 2022. december 8-án, miután Ausztria Románia schengeni övezethez való csatlakozása ellen szavazott, azt sugallják, hogy a sajtót veszélyként kezelik” – olvasható a testület pénteki közleményében.

A CNA képviselői úgy vélik, hogy „bármilyen nehéznek is bizonyul egy-egy politikai pillanat, a sajtónak lehetőséget kell kapnia arra, hogy megszólaltassa a közhivatali tisztségeket betöltő személyeket”. A CNA szerint ez a gesztus szembe megy a demokratikus értékekkel, a sajtó szabadságával, amit az Európai Unió alapértékként kezel, és sérti ugyanakkor a román állampolgároknak a korrekt tájékoztatáshoz való jogát.

„A román állampolgároknak joguk van a tájékoztatáshoz, és nem hagyhatják őket figyelmen kívül. A CNA tagjai szolidaritásukat fejezik ki a Brüsszelben akkreditált újságírókkal, és remélik, hogy mivel ezen a szinten precedens nélküli esetről van szó, ez egyedülálló is marad. A Tanács meggyőződése, hogy az osztrák állam elutasítja az ilyen magatartást, és tiszteletben tartja a román állampolgárok megfelelő tájékoztatáshoz való jogát” – fogalmaz közleményében a CNA.

Hírszerkesztő