Péntek délelőtt 10 órakor a gencsi kultúrotthonban kerül sor a Civilcity projekt nyitókonferenciájára, mely programmal növelni szeretnék a civil szféra beleszólását a helyi közügyekbe.
A CivilCity: Fenntartható modell a civil társadalom bevonására a helyi hatóságok döntéshozatali folyamataiba című projekt 2011. október 1. és 2012. szeptember 30. között valósul meg a Nagykárolyi Infotour Egyesület (Gencs, Románia) és a Pro Minoritate Alapítvány (Nyíregyháza, Magyarország) partnerségében. A 49 400 euro összköltségvetésű projekt célja feltárni azokat a gazdasági és szervezeti modelleket, amelyek lehetővé teszik a civil szféra nagyobb beleszólását a helyi közügyekbe a nagyobb anyagi hozzájárulásért cserébe, illetve a kutatási eredmények alapján ajánlásokat fogalmazni meg a helyi önkormányzatok és civil szervezetek számára. A CivilCity projekt kiindulópontja egyfelől az, hogy a helyi hatóságok mindennapi életében alacsony a civil részvétel, másfelől az önkormányzatok forrásai csökkennek, miközben olyan, egyre súlyosabb feladatokkal kell megküzdeniük, mint a szegénység, a közművek (utak, csatornázás, vízellátás) kiépítetlensége vagy az alacsony életszínvonal (járdák, bicikliutak, játszóterek hiánya) stb. A megoldást a társadalom gyökereinek megerősítése és a civil szerepvállalás növelése jelenthetné. 2000 óta több kormányzati, regionális vagy helyi kísérletet is tettek arra, hogy helyi társadalom részvétele növekedjen a helyi önkormányzatok mindennapi életében. Azt viszont senki nem vizsgálta (tudományos, jogi vagy pénzügyi szempontból legalábbis), hogy ezek az eseti, egymástól elszigetelt próbálkozások valóban hatékonyak voltak-e és érdemes-e őket máshol is követni.
Ezt az űrt tölti ki a CivilCity projekt, hiszen célja felderíteni a magyar-román határ mindkét oldalán azokat a gazdasági és szervezeti modelleket, amelyek — nagyobb anyagi hozzájárulásért cserébe — növelik a civil szféra beleszólását a helyi közügyekbe, valamint megvizsgálni ezeknek a gyakorlatba ültethetőségét gazdasági és jogi szempontból, továbbá ajánlásokat megfogalmazni a jó gyakorlatok követésére a helyi önkormányzatok és a civil szervezetek részére. A kutatás során elemezik a szociális város modelleket (az antiszegregációs tervek hatásai, szociális bolthálózat, szociális szövetkezetek, vallásos roma életmód, roma oktatási kísérletek), strukturális és közlekedési modelleket (közösségi biciklis közlekedés, a biciklis közlekedés integrációja a városi közlekedésbe, kerékpár és tömegközlekedés a helyi közlekedésben. zöldfolyosók a városokban, elkerülő utak szerepe a települések életében, Fő-utca program), valamint szervezeti kérdésekkel foglalkoznak (városfejlesztési társaságok, korrupciós helyzetek és elkerülésük, terület-érték adó, gazdasági klaszter, integrált városfejlesztés). Ezen kívül a civil szerepvállalással foglalkoznak (a hatalommegosztás nagykoalíciós modellje, utcaközösség, BID modell, utat területért, e-city és távmunka-ház, ökováros). A projekt a Magyarország-Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007-2013 keretében valósul meg. Az érdeklődők részvételi szándékukat az [email protected] e-mail címen jelezhetik.