A Szociáldemokrata Párt, a Nemzeti Liberális Párt és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának küldöttségével konzultált elsőként kedden az államfő a miniszterelnök-jelölt személyéről a Cotroceni-palotában.
Klaus Iohannis a tárgyalások elején emlékeztetett, hogy a kormányfőváltás az ország stabilitását szolgáló, másfél évvel ezelőtt kötött koalíciós megállapodás alapján történik. A megbeszélésen jelen van Marcel Ciolacu, a PSD elnöke, Nicolae Ciucă, a PNL elnöke, Varujan Pambuccian, a nemzeti kisebbségek frakciójának vezetője, valamint az államfő néhány tanácsosa is.
Klaus Iohannis a későbbiekben a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) — megbeszélésen Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, Cseke Attila, Tánczos Barna és az államfő tanácsosai vettek részt — , majd a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) küldöttségével is konzultált.
A liberálisok két forgatókönyvvel számolnak
Nicolae Ciucă PNL-elnök — akit kedd délelőtti ülésén, 88 támogató és 16 elutasító szavazattal választott házelnöknek a szenátus — kijelentette, hogy az új kormányban a liberálisoknak jutó minisztériumok egy részét a jelenlegi tárcavezetők fogják irányítani, a többi miniszteri tisztség várományosáról pedig a nap folyamán döntenek.
A politikus a házelnökké választása után nyilatkozott a sajtónak a szenátusban. Közlése szerint a PNL vezetősége kedden kiértékeli a párt jelenlegi minisztereinek teljesítményét, és ennek alapján dől el, hogy ki őrizheti meg a tisztségét a következő kormányban. A többi tárcavezetői posztra több jelölt közül választják ki a legalkalmasabb személyeket - magyarázta.
Arra a kérdésre, miszerint elképzelhetőnek tartja-e, hogy az igazságügyi minisztérium élére egy független tárcavezető kerüljön Bogdan Mateescu, a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) volt elnöke személyében, Ciucă kijelentette: tárgyalnak erről a lehetőségről.
Szintén kérdésre válaszolva a PNL elnöke elmondta, hogy folytatódnak és 'legkésőbb kedd este' lezárulnak a tárgyalások a koalícióban az RMDSZ kormányon maradásáról. Ciucă ennek kapcsán kifejtette: az új kormányról szóló egyeztetések előtt a PNL két forgatókönyvvel számolt. Az egyik szerint a felek tiszteletben tartják a koalíciós megállapodást, a másik szerint újra elosztják egymás között a minisztériumokat. 'Jelenleg mindkét forgatókönyv egy-egy változata terítéken van' - jelentette ki, hozzátéve, hogy az RMDSZ-szel folytatandó tárgyalásokon a miniszterelnöki tisztség várományosa, Marcel Ciolacu is részt vesz.
A PNL elnöke további újságírói kérdésre a jelenleg az európai projektekért felelős tárcát irányító Marcel Boloşt nagyon jó miniszternek nevezte, aki szerinte pénzügyminiszterként is megállná a helyét az új kormányban.
Aurescu külügyminiszter sem marad — úgy tudni, amiért „visszafeleselt” Rareş Bogdan EP-képviselőnek
Sajtóértesülések szerint Bogdan Aurescu jelenlegi külügyminiszter nem marad meg a tárca élén és nem lesz tagja a Ciolacu-kormánynak — helyét Luminița Odobescu, az elnöki hivatal külpolitikai szaktanácsadója veszi át —, mint ahogy Lucian Bode belügyminiszter sem. Mint ismeretes, e két tárcavezető bábáskodott Románia schengeni-csatlakozásával kapcsolatos tárgyalások körül, ám leváltásuk hivatalosan nem függ össze annak sikertelenségével — Aurescu legnagyobb fekete pontja, s amivel magára vonta a nemzeti liberálisok nacionalista-konzervatív szárnyának összharagját az az, hogy konfliktusba került és „visszafeleselt” Rareş Bogdan EP-képviselőnek, természetesen a nagy nyilvánosság előtt, egy televíziós műsorban, ahol kfejtette: egyáltalán nem érdekli Bogdan véleménye, és annak észosztásától már úgy érzi magát, „mintha egy szputnyik-műhold támadott volna le.”
Szabó Kinga Mária