A miniszterelnök elmondta, a jövő évi büdzsé képes lesz kielégíteni a szükséges finanszírozási igényeket, illetve közép és hosszú távon erősíteni a gazdaságot, felhasználva az Európai Unió által biztosított pénzügyi forrásokat.
Nicolae Ciucă szerint a költségvetés kidolgozásakor szem előtt tartották a világjárvány és az energiadrágulás okozta nehézségeket, de figyelmet fordítottak a gazdaság fenntartható, "egészséges" növekedésének biztosítására is. A kormányfő kifejtette: a jövő évi büdzsé alapkoncepciója a "stabilitás és kiszámíthatóság", így igyekeznek ösztönözni a beruházásokat és vonzó üzleti célponttá tenni az országot.
"Amint azt megígértük, nem emeljük az adókat, nem fogunk nyomást gyakorolni az üzleti szférára. Fenntartjuk a kkv-kra vonatkozó jelenlegi adózási rendszert, a beruházásokat ösztönző állami támogatások rendszerét és a vállalkozókat segítő valamennyi intézkedést" - fogalmazott a miniszterelnök.
Hozzátette, az elmúlt 32 év viszonylatában rekordnagyságúnak számító összeget, összesen mintegy 88,8 milliárd lejt szánnak beruházásokra. Ez a kétszerese a 2019-ben hasonló célra elkülönített forrásoknak - hangsúlyozta.
A szociális intézkedések közül a gyermeknevelési pótlék és a fogyatékkal élők juttatásának növelését, a nyugdíjpont értékének emelését és a kisnyugdíjasoknak szánt juttatást emelte ki a miniszterelnök. A munkaügyi minisztérium költségvetése 6,7 százalékkal nő, továbbá biztosítják a forrásokat az energiaszámlák kompenzálására, valamint a kiszolgáltatott energiafogyasztóknak szánt támogatásokra, a téli hónapokra 5 százalékra csökkentik a távhő áfáját.
Emellett jövő évre is különítettek el alapokat a koronavírus-járvány indokolta egészségvédelmi intézkedésekre, illetve prioritásként kezelik a járványkórházakat és a kórházak intenzív osztályait érintő beruházásokat - nyomatékosította a kormányfő.
AGERPRES