Cîţu kifejtette, a tervezet értelmében ha valaki a nyugdíjkorhatár elérése után is szeretne munkát vállalni, az állam támogatná ebben, hisz ez az államháztartásnak is jót tesz, ezért is vezették be ezt a rendszert más európai országokban. 'Saját kívánságra történő, nem kötelező rendszerről van szó' - szögezte le Cîţu.
A PNL elnöke emlékeztetett, hogy az országos helyreállítási terv (PNRR) tartalmazza a nyugdíjreformot, ami nem nyugdíjemelést jelent, hanem a nyugdíjrendszer fenntarthatóvá tételét. 'Ez azt jelenti, hogy szankcionáljuk azokat, akik idő előtt nyugdíjba mennek, ugyanakkor bátorítjuk azokat, akik nyugdíjkorhatár után is dolgozni akarnak. A PNRR reformot jelent, nem nyugdíjemelést' - szögezte le.
Cîţu ezzel arra reagált, hogy Radu Oprea, a Szociáldemokrata Párt (PSD) szóvivője Facebook-bejegyzést tett közzé, amelyben a nyugdíjkorhatár emelése ellen érvel.
Oprea azt írja, az Eurostat adatai szerint a romániai lakosság várható élettartama 1,4 évvel csökkent, és más európai országokhoz képest alacsonyabb az egészségben eltöltött várható élettartam is. Romániában a nyugdíjkorhatárt elérő férfiak átlagosan 6 és fél évig élnek még egészségben, Németországban viszont (ahol a nyugdíjkorhatár mindössze 7 hónappal magasabb a romániainál) átlagosan még 11 és fél évig, Spanyolországban 12 és fél évig, Lengyelországban 8 évig élvezhetik egészségben nyugdíjas éveiket.
'A nők esetében a nyugdíjkorhatár magasabb vagy egyenlő a közép- és kelet-európai országokéval, de más országokhoz viszonyítva a hazai nyugdíjas nők kevésbé egészséges életformát élnek' - olvasható a szociáldemokrata politikus bejegyzésében.
Radu Oprea úgy vélekedik, előbb a várható élettartam és a várható egészségben eltöltött élettartam alacsony szintjét okozó tényezőkön kell változtatni - mint például a nem megfelelő minőségű táplálkozás, a nehéz munkakörülmények, a szegénység -, és csak utána lehet a nyugdíjkorhatár emelését fontolgatni. 'Ellenkező esetben nagyon kevesen fognak nyugdíjban részesülni' - vélekedett a PSD szóvivője.
AGERPRES