Belföld

Ciolos kapott kormányalakítási megbízást

2015.11.11 - 07:04

Dacian Ciolos korábbi (2010–2014) európai uniós mezőgazdasági biztost jelölte miniszterelnöknek tegnap Klaus Iohannis államfő, és megbízta azzal, hogy egy szakértői kormányt alakítva vezesse Romániát a jövő ősszel tartandó parlamenti választásokig.

 

Független, technokrata miniszterelnökre van szükség, akinek nem fűződnek botrányok a nevéhez — mondta Klaus Iohannis. Felhívta a figyelmet: olyan pártokra van szükség, akik nem korrupt vagy korrupcióval gyanúsított személyeket támogatnak. Meg kell erősíteni a jogállamot, mondta az államfő, hozzátéve: ez azt jelenti, hogy jóvá kell hagyni az ügyészségnek a büntetőjogi kivizsgálásokra irányuló kérelmét. Tiszta választásokra van szükség a jövő évi helyhatósági és az őszi parlamenti választásokkor. Hozzátette: a régi politikusoknak nem szükséges távozniuk a politikai életből, azonban fiatalok nélkül nem tud megújulni a politikai osztály. A miniszterelnök-jelöltnek tíz nap áll rendelkezésére, hogy az általa javasolt kabinetre és a kormányprogram számára bizalmat kérjen a parlamenttől.

 

Ki ő és mit ígér?

 

Dacian Ciolos, a sajtótájékoztatóra meghívott miniszterelnök-jelölt azt ígérte: kormánya hídszerepre vállalkozik a társadalmi elvárások és a politika között. „Nyitni szeretnénk a társadalom felé és előkészíteni a változásokat” — fogalmazott. A zilahi születésű, 46 éves Ciolos kertészmérnöki képesítést szerzett a kolozsvári agronómiai és állatorvosi egyetemen, majd a franciaországi Montpellierben vett részt mesterképzésen és doktori képzésen vidékfejlesztési szakterületen. Több éves brüsszeli — az Európai Bizottság egyik háttérintézményében töltött — gyakornoki időszak után 2007-ben vállalt előbb államtitkár-helyettesi, majd mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszteri tisztséget a Călin Popescu Tăriceanu vezette kormányban.

Románia 2009-ben Ciolost jelölve az Európai Bizottságba, megkapta a legnagyobb uniós költségvetéssel rendelkező mezőgazdasági biztosi posztot. Ciolos 2010 és 2014 között volt uniós biztos, idén júliusban pedig Jean-Claude Juncker bizottsági elnök élelmiszerbiztonsági főtanácsadója lett. Nős (felesége francia), jól beszél franciául és angolul. A román sajtó szerint nem tagja egyetlen pártnak sem, pártsemlegességét korábbi kormányzati megbízatásai idején is megőrizte.

 

Az RMDSZ elvárásai

 

Az RMDSZ a magyar közösség számára fontos törvények alkalmazását és a román-magyar kapcsolatok javítását várja Dacian Ciolos miniszterelnök-jelölttől — mondta Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke. A magyar szövetség elnöke elmondta: közös kormányzásuk idején kiváló szakemberként ismerte meg Ciolost, aki később uniós biztosként is bebizonyította, hogy átlátja és egyben tudja tartani a komplikált, sok érdeket jelentő rendszereket. Felidézte, már az RMDSZ szombati tanácskozása alkalmával úgy nyilatkozott, hogy a leendő technokrata miniszterelnöknek egy „Ciolos-típusú” szakmai múlttal rendelkező hiteles embernek kellene lennie.

Az RMDSZ azonban nem kíván látatlanban parlamenti támogatást ígérni Ciolosnak, hanem — egy hamarosan sorra kerülő találkozón — meg akarják ismerni elképzeléseit, közvetíteni akarják felé a magyar közösség igényeit.

Kelemen Hunor a marosvásárhelyi magyar orvosképzés intézményi önállóságát és az anyanyelvhasználatot szabályozó törvények alkalmazását említette példaként. Hozzátette: az új kormány legsürgősebb feladata a jövő évi költségvetés kidolgozása lesz, és az RMDSZ elvárja, hogy a büdzsében a magyar közösség igényei is megjelenjenek.

„A román-magyar kapcsolatokat most már ideje lenne megpróbálni helyre tenni, javítani, hiszen ezt nagyon elrontotta a Ponta-kormány utolsó egy esztendejében” — vázolta a magyar közösség másik prioritását az RMDSZ elnöke. Kelemen Hunor kifejtette: nem vitás, hogy Dacian Ciolos kormánya megkapja a bizalmat a parlamenttől, csak az a kérdés, hogy azt követően milyen viszonyt tud kialakítani a pártokkal, mert ahhoz, hogy egy éven keresztül vezesse az országot, szüksége lesz a parlamenti támogatásra.