Chile döntőt játszik, Portugália Ronaldo nélkül folytatja

2017.06.29 - 05:47

A Konföderációs Kupa első elődöntőjében 120 perc gól nélküli játék után a Copa América-győztes Chile tizenegyesekkel 3–0-ra legyőzte az Európa-bajnok Portugáliát, így bejutott a fináléba.

A 2017-es labdarúgó Konföderációs Kupa első elődöntőjében két tornaújonc, az Európa-bajnok Portugália és a legutóbbi két Copa Américát – egyaránt tizenegyespárbaj után – besöprő Chile találkozott egymással.

Az első tíz percben mind a két oldalon egy-egy nagy ziccer maradt ki: előbb Eduardo Vargas lőtte Rui Patrícióba a labdát, majd André Silva bombázta a lasztit Claudio Bravóba. Ezután már kevésbé forogtak veszélyben a kapuk, a portugálok labdabirtoklási- és mezőnyfölénye fokozatosan eltűnt.

A fordulás után is hasonló volt a játék képe, hiszen mindkét oldalon feljegyezhettünk egy-egy szép megmozdulást, de lényegében nem volt látványos a játék: Vargas parádés félollóját a portugálok kapusa hárította, kollégája pedig egy kontra végén Ronaldo bombáját védte.

Ezért következhetett a fél órás ráadás, amelynek során Chile előtt adódtak a nagyobb lehetőségek, de a szerencse a portugálok oldalán állt, hiszen Sánchez fejese centikkel elkerülte a kaput, majd a folytatásban a frissen beállt Francisco Silvát taposták meg a tizenhatoson belül, de a játékvezető nem ítélt tizenegyest, a videobírózás pedig elmaradt. És amikor már mindenki a tizenegyespárbajra készült Chile néhány másodpercen belül kétszer is eltalálta a kapufát: előbb Vidal bombája jött ki a jobb oldaliról, majd a kipattanót Martín Rodríguez vágta a lécre – maradt a 0–0.

A büntetőpárbajban pedig nem volt kérdés: Chile az első három próbálkozását egyaránt értékesítette, míg a rutinos portugálok, Quaresma, Joao Moutinho és Nani tizenegyesét Claudio Bravo mind megfogta, így Chile 3–0-ra nyerte a tizenegyespárbajt, és készülhet a vasárnapi szentpértervári fináléra.

A portugálok Moszkvába játszanak vasárnap 15 órától a bronzéremért, viszont az Eb-győztes keretben már nem lesz ott Cristiano Ronaldo. Az aranylabdás játékos közölte, hogy elutazik a jövő évi világbajnokság főpróbájának is tartott tornáról.

„A nemzeti csapatért mindent félretettem, még úgyis, hogy tudtam, időközben születnek meg gyermekeim. Sajnos, a Konföderációs Kupán nem tudtunk olyan eredményt elérni, amit szerettünk volna, de biztos vagyok benne, hogy a jövőben is gyakran csalunk mosolyt a portugál drukkerek arcára. Nagyon boldog vagyok, hogy végre, életemben először, láthatom újszülött gyermekeimet!” – írta közösségi oldalán a 32 esztendős Cristiano Ronaldo, aki úgy fogalmazott: bár tudta, hogy fiai megszülettek a torna rajtja előtt, testileg és lelkileg eddig a nemzeti csapattal volt. Ronaldónak eddig egy gyermeke volt, az ugyancsak Cristiano névre keresztelt hétéves fiú, most iker fiai születtek.

A másik ágon a világbajnok Németország és az észak- és közép-amerikai, valamint a Karib-térség labdarúgó-válogatottjainak kiírt CONCACAF-aranykupa 2015-ös győztese, Mexikó mérkőztek csütörtök este.

Konföderációs Kupa, elődöntő

Portugália – Chile 0–0 – tizenegyesekkel: 0–3.

Portugália: Rui Patrício – Cédric, Fonte, Bruno Alves, Eliseu, W. Carvalho, Adrien Silva (Moutinho, 102. perc), A. Gomes (G. Martins, 117.), Bernardo Silva (Quaresma, 83.), C. Ronaldo, André Silva (Nani, 76.). Szövetségi kapitány: Fernando Santos.

Chile: C. Bravo – Isla (Fuenzalida, 120.), Jara, G. Medel, Beausejour, P. Hernández (F. Silva, 112.), M. Díaz, Aranguíz, Ar. Vidal, E. Vargas (M. Rodríguez, 86.), A. Sánchez. Szövetségi kapitány: Juan Antonio Pizzi.

A nemzetközi válogatott tétmérkőzések történetében először történt meg, hogy az új szabályok értelmében engedélyezett egy negyedik csere is, amennyiben a találkozó kétszer tizenöt perces hosszabbításba megy. A portugálok éltek a lehetőséggel.