CEWL-győztes a VSK kosárlabdacsapata

2018.03.04 - 20:08

Szatmárnémeti történelmében először nyertünk felnőtt labdás csapatsportban aranyérmet: a VSK kosárlabdázó lányai a Női Közép-Európa Ligában voltak a legjobbak.

A Szatmárnémeti VSK női kosárlabdacsapata nyerte meg a Női Közép-Európa Ligát (CEWL), miután vasárnap késő délután, a Brassóban rendezett döntőn 69-60-ra verte a német BC Pharmaserv Marburg csapatát.

A szatmári felnőtt labdás csapatsport történelmében ez az első aranyérem egy hivatalos tornán. Ebben a sorozatban egyszer szezett bronzérmet a VSK. Emellett két honi bajnoki ezüst-, és két bronzérem, továbbá három Román Kupa ezüstérem ékesíti a gyűjteményt. Ennek bizonyára különleges helyet fognak találni.

A lányoknak egy hét leforgása alatt ez volt a második döntőjük. Mint ismeretes, múlt héten Román Kupa finálét játszottak, amelyet a Sepsiszentgyörgyi Sepsi-SIC nyert meg.

A CEWL-ben Marius Dobă edző együttese az elődöntőben a Gyulefehérvári CS Universitateát verte 81–62-re.

A fináléban a brassóiakat legyőző német alakulat volt az ellenfél, de a Marburgot kétszer is legyőzte a VSK a CEWL B-csoportjában. Vasárnap viszont nem volt sétagalopp a győzelem. A németek ugyanis 5–0-al nyítottak, majd jött Thaneisa Harrison és Andra Mandache triplája, Brittany Denson és Marina Solopova duplája, így az 5. percben már a VSK vezetett néggyel (10–6). A Marburg a 8. percben egyszer még vezetett három ponttal (14–17), azonban Dobă időkérését követően, egy 13–0-s sorozattal a szatmári alakulat tíz pontot tett a két csapat közé a 13. percig (27–17). Nem nagyon tudott reagálni Patrick Unger edző csapata, így a VSK a 17. percig tizennégyre növelte a fort Alexandra Uiuiu pontjaival (37–23). Egyetlen pontot faragott hátrányából a Marburg, így a második félidő 41–28-as állásról kezdődhetett.

Kissé görcsösen kezdtek a csapatok a harmadik negyedben, a 25. percben 1:7 volt a részeredmény (42-35). Dobă időkérése sem segített sokat, hiszen a német ellenfél három pontra zárkózott fel a 26. percig (42–39). Solopova és Harrison kicsit csillapította a kedélyeket, de az utolsó tíz percig mégis sikerült nyolc pontra feljönnie az ellenfélnek (53–45).

Viszont az Unger-csapat lendülete nem hagyott alább, és kihasználva a szatmáriak támadó hibáit a 36. percig négy pontra zárkóztak fel (60–56). A védekezésben is megsokasodtak a VSK-hibák, de a Marburg zónavédekezése is némi zavart okozott. Ráadásként Kristina Baltic hétből hat szabaddobást kihagyott, így az utolsó két perc sok izgalmat tartotgatott. Végül behúzták a lányok a meccset, és kilenc ponttal verték a németeket, így százszázalékos mérleggel (8-ból 8 győzelem) nyerték a CEWL-t.

Egy negyedik hely és egy bronzérem után először nyerte meg a tornát a VSK. Korábban, az első élvonalbeli év után, a 2009–2010-es szezonban a 4. helyen végzett a szatmári alakulat, de a 2011–2012-es szezonban a kisdöntőbe az akkori házigazda Wasserburg elleni sikerrel zárt a 3. helyen a VSK.

A torna tizenegy éves történelmében egyébként sikeresnek mondható a román csapatok szereplése. Az Aradi ICIM háromszor (2011, 2013, 2015), a Gyulafehérvári CS Universitatea pedig kétszer (2014, 2016) nyerte meg a sorozatot, 2014-ben és 2015-ben pedig a fentebbi két együttes játszotta a finálét.

Női Közép-Európa Liga

Döntő

Szatmárnémeti VSK – BC Pharmaserv Marburg 69–60 (20:17, 21:11, 12:17, 16:15).

VSK (pontok száma/lepattanók/gólpasszok): Green (10/4/3), Uiuiu (4/1/2), Solopova (15/7/2), Mandache (10/6/1), Denson (7/8/0), Baltic (10/9/1), Harrison (13/5/1), Oláh, Kádár, Szmutku, Lazăr. Vezetőedző: Marius Dobă.