Még nincs elfogadva, de a szándék megvan a törvényhozás részéről: lehessen céges költségként elkönyvelni az alkalmazottak fitneszbérletét évi legtöbb 400 eurós értékig per fő. Ne legyen tehát jövedelem-szerűen megadózva úgy a cég, mint az alkalmazott terhére ha valamelyik munkaadó ilyesmit ad az alkalmazottainak, hanem kiadásként csökkentse a befizetendő TVA mértékét és az év végi profitadóét. Az elképzelés szerint szabályos költség lehet ez, akár hobbi szinten sportolna a munkatárs, akár terápiás céllal kényszerül ilyen szolgáltatásokat igénybe venni. A 400 eurós felső határ nem egy alacsony mérce. Ez ma mintegy 2000 lejt jelent, ennyiért simán kiváltható egy egyszerűbb fitneszbérlet egy évre egy fő részére.
A törvényalkotók jól látják, hogy a romániai munkavállalók általános egészségi állapota csapnivaló, a fittség alacsony szintje sajnos jellemző minden kategóriájú dolgozóra, úgy az ülő, mint a fizikai munkát végzők esetében is szükség van a több mozgásra, a jobb állóképesség elérésére, a jobb általános közérzet elérésére.
Összetett hatás
Az előterjesztők indoklása szerint összetett hatása lesz a kezdeményezésnek – ha elfogadják a parlamentben és a cégeknek is lesz pénzük ilyesmire –, mert növelni fogja a sportolni indulók számát, ami várhatóan csökkenti majd az orvoshoz indulók számát, vagy legalább kevesebben és kevesebb ideig szorulnak majd rá otthon maradni enyhe lefolyású megbetegedések miatt, mert a mozgás erősíti az immunrendszerüket. Arra is számítanak, hogy a több vendég miatt több személyt is alkalmaznak majd a fitnesztermek, illetve a fitnesz-eszközök forgalma is megnő. Illetve amit elveszít a vámon az állam azzal, hogy adó nélkül enged jövedelemhez jutni munkavállalókat, megnyeri a réven, hiszen a fitneszteremben elköltött több pénznek szintén lesz adóvonzata.
Princz Csaba