Belföld

Busztragédia: 12 sérültet hazahoztak

2013.06.26 - 10:11

Mára nemzeti gyásznapot rendelt el a kormány a vasárnapi montenegrói autóbusz-baleset áldozatainak emlékére. Kedden egy katonai repülőgéppel hazaszállították a legsúlyosabb sérülteket.

 

 

Egy katonai repülőgéppel hazaszállították kedden a montenegrói buszbaleset 12 legsúlyosabb sérültjét, akiket vasárnap óta a podgoricai kórházban ápoltak, a többi 17 sérültet pedig egy másik repülőgéppel az esti órákban indítják útnak Bukarest felé.

A rohammentő szolgálat (SMURD) 22 orvosa és ápolója kedd reggel két katonai repülőgéppel Podgoricába utazott a vasárnapi buszbaleset sérültjeiért. A gépeket előzőleg felszerelték a szükséges orvosi berendezésekkel. A sérültek fogadására négy bukaresti kórházat készítettek fel. Egy harmadik katonai repülőgép — amely hétfő hajnalban Podgoricába vitte az akciót irányító Raed Arafat egészségügyi államtitkár-helyettest, a SMURD alapítóját — a buszbaleset 18 halálos áldozatának holttestét fogja hazaszállítani. A 18 áldozat közül egyelőre csak hatot sikerült azonosítani.

 

Nehéz az azonosítás

 

A román külügyminisztériumban alakult válságstáb hétfő délutáni ülése után Victor Ponta miniszterelnök bejelentette, kedden nem hivatalos ülésre ül össze a kabinet, és „ha valamennyi törvényi feltétel adott”, „azt fogják javasolni”, hogy szerdán legyen nemzeti gyásznap a baleset áldozatai emlékére. A miniszterelnök hozzátette, a tragédia kapcsán kinyilvánított gyásznap megerősítheti a szolidaritás érzését a román társadalomban. Victor Ponta köszönetét fejezte ki a montenegrói hatóságoknak, és a montenegrói embereknek a példás szolidaritásért. A román hírtévék korábbi tájékoztatása szerint Montenegróban sokan jelentkeztek véradásra, hogy segítsék sérültek kórházi ellátását.

A miniszterelnök tájékoztatása szerint a grlói balesetben a román turistabusz 18 utasa vesztette életét, hét súlyos sérültet a podgoricai kórház intenzív osztályán kezelnek, további 22 sérültet kedden repülőgépekkel Bukarestbe visznek.

A miniszterelnök a halottak azonosításával kapcsolatos nehézségekről is beszámolt. Mint elmondta, többségnek az iratai az összeroncsolódott autóbuszban maradtak. A hozzátartozók megértését kérte amiatt, hogy a hatóságok csak akkor közölhetnek személyekre vonatkozó információkat, ha teljes bizonyossággal meggyőződtek valóságtartalmukról.