Ismét hatalmas érdeklődés mellett zajlott az a buszos verselő túra, mely Litera-Túra 2.0(16) fantázianéven vonult be a nagykárolyi köztudatba, Szolomájer Tímea kulturális referens szervezésében.
Újabb kiadásához érkezett a Litera-Túra elnevezésű rendezvény Nagykárolyban. Tavaly is sokakat vonzott ez a nem mindennapi program, mellyel a szervezőknek idén is sikerült a fiatalok figyelmét a költészet egyik új, modernebb irányzata felé terelni.
„A tavalyi Magyar Kultúra Napja újratöltése, így áprilisban, s azért ekkor, mert korábban nem volt idejük sem a szervezőknek, sem a résztvevőknek tető alá hozni a programot” — nyilatkozta Szolomájer Tímea, a Litera-Túra kiötlője és szervezője.
A Magyar Költészet Napja nagyon jó apropónak bizonyult, s mivel hétvégi, szombati programról volt szó, többen ráértek a műfaj iránt érdeklődők közül, s nagyobb érdeklődés mellett zajlott a rendezvény.
Két buszjárat is indult a rendezvény kapcsán a helyi rádió székhelye előtti parkolóból. Az első busz pillanatok alatt megtelt, a második körre már valamivel kevesebben neveztek be, de ez semmit nem rontott a slam poetry-költemények szókimondó, aktuálpolitikai kérdéseket is feszegető alkotásainak élvezetén.
Miért épp a verselés ezen fajtája? S honnan a kapcsolat a slam poetryvel? — kérdeztük a főszervezőt, aki egyébként a Nagykárolyi Művelődési Központ szakreferense is.
„Keresztesi Dávid a kapocs, ő nagykárolyiként maga is tagja a The Nest összművészeti tábornak, melynek képviselői szintén részt vesznek az eseményünkön. Banga Szilárd a csapat vezetője, s ők slammerkednek Kolozsvárott, de szerveznek különböző selejtezőket is Erdély-szerte, hogy mindazok, akik alkotnak a műfajban, a közönség előtt is megmutathassák, mit tudnak. Dávid révén kerültek hozzánk” — mondta Szolomájer Tímea.
A műfaj egyébként az Egyesült Államokból ered, 1984-ben indult, amikor is egy építőipari munkás, Marc Smith, egy önjelölt költő és barátai a kedvenc klubjukban felolvasó esteket szerveztek egymás szórakoztatására. Később a szervezők több csapatot is meghívtak az eseményekre, így egy komolyabb versennyé nőtte ki magát, ami kezdetben csak hobbiként indult. A hangsúly itt már nem a versek hangulatán volt, hanem sokkal inkább egy performansz lett. Nagyobb esteken, amikor több csapat, illetve egyéni versenyző indult, az egész egyfajta párbajjá alakult át, ahol a közönségé volt a döntő szó. Ezután a slam poetry szerte a világon elterjedt, többek között Európa egyes országaiban is. A slam poetry egy olyan alulról szerveződő esemény, ahol a résztvevők saját verseiket, műveiket adják elő pár percben, és ezek után értékelik egymást. Általában numerikus értékelést használnak, mint például a nullától tízig terjedő skála. Célja egymás szórakoztatása, kisebb hírnév szerzése, az elgondolkodtatás.
„Merjünk hozzányúlni a gondolatainkhoz, s adjunk nekik egy keretet, öntsük formába ezeket, megismertetve hallgatóságunkkal is. Este a helyiek is megmutathatják, mit tudnak, hiszen az egyik nagykárolyi szórakozóhelyen egy hazai slammerkedésre is sort kerítünk” — mondta el.
A Litera-Túra buszos akcióján Keresztesi Dávid, Burján Kinga, Vass Csaba slammerkedett, de a helyi rímfaragókat, „Jégcsap” Hiri Zoltánt és a Sráckore Raporterét, Stucz Rolit is megtapsolhatták a kortárs irodalom iránt érdeklődő utasok.
Este Urbán Krónika és Potyautas Bothee is csatlakozott a csapathoz, s így kedélyes, bevállalós, szókimondó kifejezésekkel tűzdelt rímektől volt hangos a nagykárolyi szombat éjszaka.
Tőtős Tímea