Szatmárnémeti

Büntettek a DSVSA ellenőrei, az állatok jólétére is figyeltek

A kánikulában az állatokra is figyelni kell, nem szabad huzamosabb ideig a napon legeltetni őket Fotó: pixnio.com
2022.07.26 - 09:22
A Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) munkatársai a július 15–21. időszakban is fokozott figyelmet szenteltek a sertéspestisgócok felszámolására, ugyanakkor az állatok jólétére kánikula idején.

Ebben az időszakban az előre kialakított munkaprogram szerint hivatásos és nem hivatásos állattartó telepeket, biobiztonsági feltételeket, az állatjólétet, az emberi fogyasztásra alkalmatlan melléktermékeket, védőfelszerelések meglétét, fertőtlenítőszer-készleteket és a használt rovarirtó szereket ellenőrizték a szakemberek. Szatmár megyében jelenleg egy aktív sertéspestisgóc van. 2022-ben a vadászterületeken 3 elhullott vaddisznóra találtak, a laboratóriumi vizsgálat pedig kimutatta, hogy egy példány sertéspestis-fertőzésben szenvedett, a 49 vadászterületen elejtett 255 vaddisznó közül pedig 39 volt pestissel fertőzött. A szárnyastartókat arra kéri a DSVSA vezetősége, hogy tartsanak be néhány alapvető előírást, hogy elkerülhetővé váljon a madárinfluenza megjelenése Szatmárban. Ugyanakkor arra kéri a lakosságot, hogy amennyiben illegális sertés/szárnyas szállítmányra vagy kereskedelemre figyelnek fel, azonnal értesítsék a hatóságokat. 
Az elmúlt héten ugyanakkor három pénzbírságot is kiróttak a DSVSA ellenőrei a 85 ellenőrzés nyomán: két hadadi magángazdát fejenként 1200 lejes bírságban részesítettek, ugyanakkor egy hadadgyőrteleki gazdát ugyancsak 1200 lejre bírságoltak, mivel nem tartották be az állattartásra vonatkozó állategészségügyi előírásokat, illetve azért, mert a hatósági iratok beszerzése nélkül adtak el vagy vásároltak állatokat. Továbbá az ellenőrök öt magángazdát — Atyában, Petén, Krassón, Szamosdobon és Újmikolában — figyelmeztetésben részesítettek, amiért nem értesítették a hatósági állatorvost a törvényes határidőn belül a háztartásokban történt eseményekről, és nem jelentették be a törvényes határidőn belül az ellés útján nyert állatokat.

Kánikulában figyeljünk a háziállatokra is!

Figyelembe véve a kánikula állatokra gyakorolt negatív hatásait a Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) egy sor intézkedést vezetett be a védelmükben. A bevezetett szabályok értelmében 11 és 19 óra között tilos az állatok bárminemű szállítása, sétáltatása, legelőre terelése és munkára fogása, de az olyan megerőltető fizikai tevékenység sem megengedett, amely stresszt okozhat számukra. Az állattulajdonosoknak és -tenyésztőknek kötelességük megfelelő vízmennyiséget biztosítani a jószágok számára. Az állatokat fajtájuktól függetlenül szigorúan tilos a személygépjárműben hagyni, még rövid időre is. Az állattartóknak kötelességük megfelelő menedékhelyet (istállót, fészert, kutyaházat stb.) biztosítani az állatoknak, amelyek védelmet nyújthatnak a közvetlen napsugarak ellen, mesterséges vagy természetes szellőzés biztosításával, a padló rendszeres öntözésével, de kötelező a jó minőségű táplálék biztosítása is, a megszokottnál kisebb adagokban. Fontos, hogy a gazdák rendszeresen öntözzék a nagyobb testű haszonállatokat testhőmérsékletük csökkentése érdekében. A hőgutát vagy napszúrást elkerülendő az állatok rendszeres ellenőrzése szintén kötelező. Fontos, hogy bármilyen szokatlan tünetet észlelünk az állatokon, haladéktalanul kérjünk segítséget állategészségügyi szakembertől.
Szilágyi Kinga

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Fél mázsa húst koboztak el

Tasnádi és tamásváraljai éttermeket büntettek az élelmiszer-biztonságiak.
Belföld

Húszezer lej zászlógyalázásért

Kihirdette Klaus Iohannis államfő a törvényt, amely szerint tízezer és húszezer lej közötti bírsággal sújtható annak az előírásnak a megsértése, amelynek értelmében Románia zászlajára csak a törvény által jóváhagyott feliratok és szimbólumok kerülhetnek.
Vidék

Hatezer lej büntetés egy levágott disznó miatt

Csanálosi gazda kapott hatezer lejes bírságot a héten az állategészségügyi hatóságtól, mert az állatorvos értesítése nélkül vágott le egy olyan disznót otthon, az udvaron, amiről nagy valószínűséggel tudta, hogy sertéspestises, ráadásul még el is adott a húsból.