Belföld

Büntetések a földgázpiacon

Az engedélyeztetésben és a munkadíjat illetően is összebeszélnek a cégek, nem csak a gáz árát illetően / Fotó: reviziireparatiicentrale.ro
2021.05.18 - 20:00

Egy két és fél évvel ezelőtt kezdődött vizsgálat nyomán harmincmillió lejre bírságolta a piaci korrektségre vigyázó versenytanács az E.ON-hoz tartozó Delgaz Gridet, mert ahelyett, hogy az árversenyre koncentrált volna, azzal foglalkozott, hogyan tudná ellehetetleníteni a gázkazánok műszaki vizsgáztatásával foglalkozó konkurenciát. Harmincmillió lejes büntetést kapott emiatt, de büntették már meg a versenytanács revizorai az E.ON csoport másik tagját, a Distrigaz Sud Reţele Kft.-t azért, mert irreális árakat kért a tőle függő engedélyekért. Ez a cég 17,6 millió lejes büntetést kapott azért, mert kihasználta domináns helyzetét, és annyi pénzt kért egy-egy aláírásért vagy műszaki vizsgáért, amennyit az ügyfelek előtt még csak-csak, de a valós piaci viszonyokat ismerő szakemberek előtt már nem tudott megindokolni. Ugyanezt csinálta a Premier Energy Kft., tehát horribilis összegekért hagyott jóvá gázprojekteket és beüzemelési dokumentációkat, azzal a különbséggel, hogy ha az anyacég, a Gaz Sud Rt. érdekeltségi körébe tartozó cégről volt szó, akkor már nem írt olyan vastagon a ceruza. A versenytanácsi vizsgálat nyomán született jegyzőkönyvben 6,3 millió lejes bírság szerepelt. A fentiekhez képest kicsi volt a bírság (920 ezer lej) a Wirom Gas Rt. esetében, amelyik szintén az utóbbi időben bukott le azzal, hogy kilenc cégtársával kartellezett, azaz egyezett meg a műszaki vizsgáztatás és üzembe állítás tarifáit illetően. Ha valaki a cégek vonzáskörzetében kezdett volna gázüzemű kazán használatába, és körbeérdeklődött az árak és munkaidő iránt, mind a tíz cégnél ugyanazokra a számokra lelt.

A versenytanács szerint neki köszönhető az, hogy egyes gázszolgáltatóknál kevesebb időbe telik a gázbekötés technikai dokumentációjának megszerzése, mert bírság terhe mellett kötelezett cégeket arra, hogy szedjék össze magukat, és ne húzzák az időt, ha cégek vagy magánemberek jelentkeznek, hogy bekötnék a gázt. Mérései szerint húsz százalékkal csökkent a dokumentáció elkészítésének az ideje úgy, hogy közben az ezek iránti igény harminc százalékkal nőtt.

Princz Csaba

Ajánljuk még a témában:

Belföld

1.400 gáz- és áramlopás történt

Az okozott veszély óriási, az okozott kár 12,5 millió lej — és mindenki megfizeti az árát.
Szatmárnémeti

Tizenkétezer parkolási kihágás tavaly

Szerencsére ennyi nem a komolyabb fajtából fordult elő.
Belföld

Bevásárolja magát Magyarország a román energiaszolgáltatásba

Üzleti titok, hogy mennyit ér a 3,4 millió ügyfél.