Belföld

„Buliadót” készülnek kivetni

2016.01.26 - 19:30

Egy új átalányadót kíván kivetni turisztikai és vendéglátóipari egységekre százhúsz PSD-s, UNPR-s és két ALDE-s szenátor és képviselő támogatásával a román törvényhozás.

Az új adónem bevezetésére a tervezet formájában létező előterjesztéshez mellékelt indoklás szerint azért van szükség, mert az iparág szereplői nem szeretnek TVA-t és profitadót fizetni és az átalányadó kivetésével áthidalható lenne ez a probléma. Továbbá biztos, állandó és kiszámítható mértékű bevételt jelentene ez az államkasszának, fékezné a nem lojális konkurenciát és ösztönözné a beruházásokat. Az adótervezet által érintett CAEN kódok: 5520, 5530, 5590, 5610, 5621, 5629, 5630, azaz a kemping-szolgáltatásokat nyújtó cégektől a szállodaláncokon és gyorséttermeken át az utolsó falusi kocsmáig minden, vendéglátóipari szolgáltatásban részt vevő kis- és közepes méretű vállalkozás. Az elképzelés rangsorolna az adófizetésre kötelezett cégek között annak függvényében, hogy a fővárosban, valamelyik nagyvárosban, kisvárosban, vagy község területén üzemel, illetve hogy hány négyzetméteren, ettől függően fizetnének többet vagy kevesebbet évente.

Nem feledkeznek meg a mozgó árusokról sem, akiknek működését nem feltétlenül lehet egy adott városhoz kötni, illetve négyzetméterben sem kifejezni a működtetés alá eső alapterület nagyságát, így a mobil üdítő-, fagylalt- vagy hot-dog árusok — a tervezet értelmében — egységesen 1500 lejt fizetnének évente. Arról viszont nincs hivatalos információ — a tervezetben nem térnek ki rá —, hogy mennyire rúgna egy-egy érintett cég adója.

Adót fizettetnének ezekkel a cégekkel azok után a bevételek után is, melyeket nem vendéglátóipari tevékenységük során szereztek, az ilyen bevételekből három százalékot csípnének le a törvénytervezetet készítők.

A törvénytervezetben az áll ugyan, hogy ez életbe lép idén január elsejétől, azonban még nem sikerült elfogadtatni a plénummal, így még nem hirdette ki az államfő és a Hivatalos Közlönyben sem jelent meg, egyelőre tehát nem lépett érvénybe.