Szatmárnémeti

Brutálisat romlott a pénzünk

Fotó: playtech.ro
2022.07.13 - 09:58
A gáz ára nőtt a legnagyobb mértékben, tavaly júniushoz viszonyítva 89,5%-kal kerül többe — közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet. Az üzemanyag drágulása sem semmi: 41,32 százalék.

A román statisztikai intézet mérései szerint a földgáz ára nőtt leginkább az elmúlt évben, 2021 júniusához képest majdnem a duplájára, 89,5 százalékos a gázáremelkedés. A nem élelmiszeripari termékek közül jelentősen drágult az üzemanyag is, 41,32 százalékkal, míg a villamos energia 17,05 százalékkal került többe idén júniusban, mint egy évvel korábban.

Aranyárban az étolaj

Az élelmiszerek közül a legnagyobb mértékben az étolaj drágult, 49,71 százalékkal, a burgonya ára 42,18 százalékkal, a liszté 33,16 százalékkal emelkedett. A szolgáltatási ágazatban a légi közlekedési (29,13 százalék), a víz- és csatornaszolgáltatási (19,44 százalék) díjak és a postai szolgáltatások díja (15,94 százalék) nőtt a legnagyobb mértékben.
Az egy hónap alatt bekövetkezett drágulást az étolaj vezeti, májushoz viszonyítva júniusban az étolaj drágult meg a leginkább, 7,33 százalékkal. A légi szállítás 6,24 százalékkal, az üzemanyag 3,22 százalékkal került többe.
Ugyanakkor havi összevetésben a legjelentősebb árcsökkenést a krumplinál jegyezték júniusban, ez 10,32 százalékos volt, a friss gyümölcs 2,5 százalékkal került kevesebbe, a villamosenergia-tarifák pedig 1,19 százalékkal csökkentek májushoz mérten, de még így is nagyon drága minden.

Az INS kedden közölt adatai szerint a májusi 14,5 százalékról júniusban 15,1 százalékra nőtt az éves infláció Romániában. A nem élelmiszer jellegű termékek 17,92 százalékkal, az élelmiszerek 14,67 százalékkal drágultak, a szolgáltatások díja pedig 7,81 százalékkal nőtt.
A Román Nemzeti Bank (BNR) legutóbbi jelentésében az idei év végére 12,5 százalékos, míg jövő évre 6,7 százalékos inflációt jósolt, meglátjuk, mi lesz belőle.

Gázhiány lesz télen?

A drágulásnál is van rosszabb, mégpedig a hiány, a vészharangot kongató Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint óriási földgázhiánnyal fog küzdeni nem csak Románia, de egész Európa ezen a télen, remélhetőleg nem válik be a jóslat. Oroszország részéről már most attól tartanak, hogy nem fogja újraindítani a gázáramoltatást az északi vezetékük karbantartási munkálatainak befejezése után, ami nagy mértékű hiányhoz fog vezetni, főleg Németországban. Ha pedig Németország szenved, egész Európa szenvedni fog — ha Európa gazdasági motorja köhögni kezd, az minden gazdasági ágazatra és minden országra kihatással lesz. Virgil Popescu román energetikai miniszter hiába is kérkedik azzal, hogy a román gázkitermelés el tudja látni a belföldi igényeket, a román gázra ugyanúgy nincs béklyó kötve, mint semelyik másik termékre: ugyanúgy lehet exportálni, mint bármelyik másik árucikket. A szabad európai áruforgalmat nem lehet akadályozni; ha a kitermelő külföldön többet kap a gázért, ott fogja eladni.

Princz Csaba