Nagykároly

Bronzkori sírt találtak a nagykárolyi terelőúton

2012.08.01 - 18:12

Az utóbbi évtized legjelentősebb Szatmár megyei ásatásai zajlanak jelenleg a nagykárolyi terelőút nyomvonalán. Az elmúlt napokban meglehetősen fontos leletek kerültek felszínre.

Ezek között megemlíthetünk egy gepida temetőrészletet, amely több sírt, továbbá házmaradványokat tartalmaz, valamint egy bronzkori sírt, amely érdekes módon egy hajdanvolt településben került elő. A sírban egy körülbelül 180-190 centiméter, akkoriban szokatlanul magasnak számító harcos csontjait tárták fel, amely elég fura pozícióban volt egy tárolóverembe helyezve, feje mellett pedig egy bronztőrt találtak.

„A kivitelező által megszabott határidőt követve jóval gyorsabb tempóban kell végezzük a munkát, átlagban véve napi 11 órát is dolgozunk, beleértve a szombatot is” – tájékoztatott Gindele Róbert, a Szatmár Megyei Múzeum régésze, aki elmondta még, hogy a mentőásatás során először géppel szedik le a földfelszínt, az utána előkerülő leleteket (házak, sírok, tárolóvermek strb.) viszont már kézzel ássák ki. Az ásatások lényege, hogy az útépítés által érintett régészeti lelőhelyeket (a tervezett útvonalat, valamint az útszéli árkokat) feltárják, dokumentálják és amit meg lehet menteni, azt megmentsék.

Az ásatásokban a Szatmár Megyei Múzeum hat régésze, két segítője, továbbá a bobáldi nyári régészeti táborban résztvevő egyetemisták, valamint 25-30 munkás vesz részt – tudtuk meg Gindele Róberttől.

A mentőásatások jövő héten biztosan, de akár ezen a héten is befejeződhetnek.

 

ifj. Deák Endre