Belföld

Bővül a BBTE egyetemi diáknegyed

A BBTE kampusza 35 millió eurós EBB-s támogatással bővül, korszerűsödik a közeljövőben (Fotó: news.ubbcluj.ro)
2022.03.27 - 12:00
A kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem 35 millió euróból bővíti kampuszát az EBB legnagyobb romániai felsőoktatási beruházása keretében, hogy a közel 49 000 hallgató és 4000 alkalmazott a magasabb teljesítményű akadémiai egységek előnyeit élvezze.

A kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE), Románia egyik legnagyobb, legkomplexebb és legreprezentatívabb egyeteme, az EUTOPIA Egyetemi Szövetség tagja az Európai Beruházási Bankkal (EBB) az elmúlt hét végén megkötött megállapodás alapján 25 éves futamidejű, 35 millió eurós fejlesztési hitelben részesül az egyetemi kampusz bővítésére. Ez a támogatás az EBB legnagyobb romániai felsőoktatási beruházása, és az egyik első, az Európai Stratégiai Beruházási Alap támogatásával megvalósuló fejlesztési hitel az országban, aminek egy egyetem a kedvezményezettje. A BBTE ebben a folyamatban technikai és pénzügyi tanácsokat kap az EBB Európai Befektetési Tanácsadó Központjától és az Európai Bizottságtól.

A beruházás célja Románia első egyeteme (a nemzetközi rangsorok alapján összeálló egyetemi metarangsor tanúsága szerint) akadémiai egységeinek és a hallgatóknak fenntartott egységek átalakítása: megközelítőleg 49 000 hallgató és 4000 alkalmazott élvezheti a magasabb teljesítményű akadémiai egységek előnyeit. A projekt az „UBB Goes Green” programhoz igazodva az energiahatékonyságba is fektet az energiaszámlák és a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése érdekében.

„Az 1581-ben Academia/Universitas Claudiopolitana néven alapított BBTE világszínvonalú oktatási, kutatási hagyománya, a társadalommal való (innovatív) kapcsolata egyedi, multikulturális, hiszen három hivatalos tannyelven oktat (román, magyar és német). A 35 millió eurós támogatás az EBB részéről az Európai Unió BBTE-be vetett bizalmát igazolja, és hozzájárul erősségeink fokozásához, amiből nemcsak a jelenlegi akadémiai közösség, hanem a jövőbeni hallgatógenerációk és a tág értelemben vett társadalom is profitál. Az InfoBioNano4Health Platform fejlesztése az általános hatás mellett konkrétan is támogatja az intelligens szakosodások fejlesztését, amelyek elengedhetetlenek Kolozsvár, Erdély, Románia, sőt, Európa nemzetközi versenyképességéhez. Az EU-tól és az EBB-től kapott bizalom és lehetőség örömmel tölt el, és nyilvánvalóan ezeket a BBTE rendelkezésére bocsátott forrásokat csak maximális pénzügyi biztonsági körülmények között lehet lehívni, tekintettel a társadalmi kontextusra, a hatóságok támogatására és az egyes projektekre vonatkozó szakmai elemzésekre” — nyilatkozta dr. Daniel David egyetemi tanár, a BBTE rektora.

Christian Kettel Thomsen, az EBB alelnöke a következőket nyilatkozta: „Az Európai Beruházási Bank ígéretet tesz, hogy világszínvonalú oktatást és olyan kutatási egységeket biztosít, amelyek hozzájárulhatnak az európai tudásgazdasághoz. A Babeş–Bolyai Tudományegyetem kampuszának átalakítása jobbá teszi a képzési folyamatot a hallgatók számára, és megkönnyíti a kutatási/innovációs folyamatot Romániában és Európában is.”

Dr. Sorin Cîmpeanu egyetemi tanár, Románia tanügyminisztere kiemelte: „Az oktatás kulcsfontosságú szerepet játszik a jelenlegi és jövőbeli kihívásokra adott hatékony válaszok kigondolásában. Meggyőződésem, hogy az egyetem irányába érkező befektetés hozzájárulhat Románia gazdaságának fejlődéséhez, valamint a digitális átállási rendszerek és a környezetvédelem megvalósításához. Az Európai Beruházási Bank a romániai felsőoktatási szektor kulcsfontosságú partnere, és az ország legnagyobb egyetemének nyújtott támogatás fontos része a Romániában zajló oktatási folyamatnak.”
Az új beruházás által az egyetem (1) a kutatási és innovációs folyamatot fejleszti a STEM tudományágakon belül, különös tekintettel a BBTE InfoBioNano4Health Platformjára, amelynek transzverzális elemei a humán- és társadalomtudományok (STEAM); (2) fejleszti és bővíti a környezettudományi és mérnöki, valamint a matematikai és informatikai létesítményeket/karokat, beágyazva a STEAM területeket a SMART és a GREEN paradigmákba; (3) növeli az oktatási tereket és az akadémiai egységeket; és (4) épületeket épít a diáknegyedben. Az InfoBioNano4Health Platform az informatikára (pl. mesterséges intelligencia/big data/ kvantuminformatika/kiberbiztonság/block chain/virtuális kiterjesztett valóság stb.), az élettudományokra és a biotechnológiára, valamint a nanotudományokra és a nanotechnológiára összpontosít a társadalom és a környezet egészsége érdekében.

Háttér

Az elmúlt 31 év folyamán az EBB-csoport több mint 18 milliárd eurót fektetett a köz- és a magánszférába Romániában. Az Európai Befektetési Bank (EBB) az Európai Unió hosszú távú kölcsönöket nyújtó intézménye, amelynek a tagállamok a tulajdonosai. Olyan biztos befektetésekhez nyújt hosszú távú anyagi támogatást, amelyek hozzájárulnak az EU céljainak megvalósításához. SZFÚ