Vidék

Bővítenék az idősek otthonát Mezőpetriben

2015.03.12 - 08:00

Harminc személy éli csendes, nyugodt mindennapi életét a Mezőpetriben lévő idősek otthonában, ahol különböző foglalkozásokat és az ünnepekhez kapcsolódó rendezvényeket is tartanak. Tereputunk alkalmával meglátogattuk a jövőre 10 éves intézményt.

Telt házzal működik Mezőpetriben az idősek otthona, amely jövőre immár egy évtizedes lesz, és a tervek szerint bővülni is fog a közeljövőben. A települést érintő tereputunk során Marchis Ottó polgármester társaságában el is látogattunk a kívülről igen rendezett látványt mutató otthonba, ahol az intézmény vezetőjével, Brém Kinga Nórával beszélgettünk el a mindennapokról, miközben körbevezetett az épületegyüttesben. Az otthonnak 30 lakója van — közülük a legidősebb egy 93 éves néni —, akiknek mintegy 20 százaléka csak helybeli, a többiek a megye más részeiről érkeztek. „Sok az igénylő, és ha a sajnálatos, de elkerülhetetlen halálesetek miatt van üresedés is, azonnal jön egy másik idős néni vagy bácsi. Többen vannak, akik Németországból tértek haza, mivel itthon akarják leélni életük hátralévő részét. A mai időkben már nem jellemző, hogy együtt éljen több generáció, ezért a magukra maradt idősek idejönnek” — jegyezte meg az otthon vezetője.

A létesítménybe a jelentkezők kérvényeit egy rögzített pontrendszer alapján bírálják el, a helybeliek természetesen előnyben vannak, és az is szempont, ha valaki minél önellátóbb. Az otthonban lakóknak havonta 1200 lejt kell fizetniük, és adott esetben a szükséges gyógyszereiket is saját maguknak vagy a hozzátartozóknak kell biztosítaniuk. Az otthonnak 14 alkalmazottja van, az igazgatónő mellett hat gondozó, egy ápoló, három konyhai alkalmazott, két takarító és egy karbantartó szakember gondoskodik arról, hogy a lakók semmiben se szenvedjenek hiányt. És amint arról meggyőződhettünk, ebben a tekintetben nem is hiányzik semmi a nyugodt, kényelmes és gondtalan élethez. A lakók kétágyas szobákban laknak, amelyhez mellékhelyiség, zuhanyzó tartozik, minden szobában van tévé is, a modern konyhában naponta háromszor étkeznek, a menüt Orosz Anikó szakácsnő vezetésével készítik el. „A konyhán próbálnak svábosan főzni, így a menüben megtalálhatóak ilyen jellegű ételek is — strudli, fánk, lángos —, nem hiányoznak a tejtermékek, gyümölcsök sem. Az otthonnak van egy 20 ár kertje gyümölcsfákkal, így részben önellátóak vagyunk, saját magunknak teszünk el befőtteket is, amit nem termelünk meg, azt a helyi, környékbeli termelőktől vásároljuk fel” — mesélte sétánk közben Brém Kinga Nóra, aki a lócákkal ellátott és füvesített, takaros udvaron bemutatta az otthon négylábúját, az emberhez farokcsóválva közeledő Csöpi kutyát is.

Az otthon lakói napközben különböző foglalkozásokon is részt vehetnek, az arra rászorulóknak mozgásterápiát is tartanak, de vannak az ünnepekhez kapcsolódó (karácsony, húsvét) foglalkozások is, amelyek meg is vannak örökítve a falakon lévő tablók fényképein. Az egyház sem feledkezik meg az idősekről, minden hónap első péntekén a plébános ellátogat az otthonba, lelki vigaszt, felüdülést nyújtani, az ünnepek alkalmával helyben is tartanak misét. A mindennapok életét színesítik a nőnapi ajándékozások, és az idősek világnapját is megünneplik minden esztendőben. Évente 4–5 alkalommal a mezőpetri és a szaniszlói iskolával való együttműködés keretében a gyerekek előadásokkal szórakoztatják a lakókat, akik közül a nők vannak többségben. A műsorokat és a misézést is egy külön előadóteremben tartják, amely az épületegyüttes közepén helyezkedik el. Az otthont a polgármesteri hivatal működteti évi 400 ezer lejes költségvetéssel, de hamarosan egy, az önkormányzat által létrehozandó alapítvány által lesz adminisztrálva. Ennek oka, hogy eddig a lakók által befizetett összeget az önkormányzat bevételeként könyvelték el a pénzügyi hatóságok, holott ezt a pénzt visszaforgatták a működtetésbe. A saját bevétel miatt pedig a község a költségvetés-leosztáskor kevesebb pénz kapott, ezért szükséges az alapítvány létrehozása. Ami pedig a bővítést illeti, a majdani új épületszárnyat a már említett, az egyháztól vásárolt 20 ár területen képzelik el, ezt pályázat által szándékoznak majd megvalósítani. Egyelőre csak nappali központra lehet pályázni, de öt év elteltével átalakulhat idősotthonnak, és a jelenlegi helyzetet elnézve, akkor is telt ház lesz.

Romász János