Belföld

Botulizmusra nincs ellenszérum az országban

2021.07.27 - 13:49

Ritka, ám rendkívül súlyos esetre hívta fel a figyelmet a Hotnews hírportál: botulizmussal diagnosztizáltak egy Arad megyei házaspárt, ám egész Romániában nem találtak a hatóságok a kór visszafordítására használt antitoxint, végül pedig a Moldovai Köztársaságtól kaptak kölcsön ellenszert. Először a férj lett rosszul, ő szombaton került az Arad Megyei Sürgősségi Kórházba, nem sokkal később viszont a felesége állapota is romlani kezdett, így őt is beutalták. Hamar kiderült, hogy mindketten a legsúlyosabb ételmérgezésben, botulizmusban szenvednek. A botulotoxin ugyanis a legerősebb ismert szerves méreg, melyből már 1 milligramm tisztított toxin halálos az emberre. Van rá ellenszer, ám Romániában jelenleg sehol sem volt megtalálható, így a szomszédos országoktól kellett segítséget kérniük az egészségügyieknek. Az aradi házaspár szerencséjére a Moldovai Köztársaságban éppen akadt raktáron belőle, így az Arad és a Iaşi megyei katasztrófavédelem segítségével néhány óra elteltével megkaphatták az életmentő antitoxint.
A botulizmus egy viszonylag ritkán előforduló, éppen ezért nem nagyon ismert megbetegedés. Kórokozója a Clostridium botulinum nevű baktérium, pontosabban a baktérium által termelt toxin. A baktérium ideg-izom kapcsolódási pontoknál kifejtett hatása révén gátolja az ingerületátvitelt, mely révén közepestől súlyos fokig terjedő, akár halálhoz vezető bénulásokat idézhet elő a szervezetben. A botulizmus oka a szervezetbe valamilyen úton bekerülő méreganyag (botulotoxin), ami rendszerint a nem kellően előkészített élelmiszerek útján történik meg. A nem megfelelő konyhatechnikai eljárások, a hiányos tisztítási fázisok, illetve a különféle húskészítmények helytelen tartósítása a kialakuló botulizmus egyik leggyakoribb oka, sőt, kevesen tudják, de a méz (amely egy nyers táplálék) sok esetben tartalmazhatja a baktérium spóráit. Éppen ezért nem szabad semmilyen formában mézet adni a babáknak egyéves kor alatt.
Szatmár megyében egyébként tavaly egyetlen botulizmusos esetet sem jegyeztek, 2019-ben viszont egy személy megbetegedett, míg 2015-ben négy esetet jegyeztek, 2014-ben pedig kettőt — derül ki a közegészségügyi statisztikákból.

Bumbuluţ Krisztina