Szatmárnémeti

Börze minden korosztálynak

2019.04.13 - 08:00

Tizenévestől az ötvenévesig minden korosztály tagjai megfordultak a tegnapi szatmárnémeti állásbörzén, változtak a munkáltatói szokások, a munkavállalók javára kezd billenni a mérleg.

Ötvenhét cég volt jelen a péntek délelőtti szatmárnémeti állásbörzén a Nicolae Porumbescu Művelődési Házban, több mint hétszáz munkahelyet ajánlva a munkát kereső szatmáriaknak, akik pedig több mint nyolcszázan látogattak el az eseményre. A börzét szervező Szatmár Megyei Munkaerő-foglalkoztatási Ügynökség (AJOFM) mérései szerint harminchét fő már helyben meg tudott egyezni leendő alkalmazójával, a cégek képviselői négyszáz személlyel beszélgettek el, és ezek felét kérették be hétfőre állásinterjúra a cég székhelyére.

Jobb a helyzet

Egyre csökken a munkanélküliek és nő a munkahelyek száma úgy a megyében, mint az országban is. Marius Budăi munkaügyi miniszter a botoşani-i állásbörze megnyitójára ment el, ott beszélt arról, hogy országos szinten 3,1 százalék alatt van a munkanélküliség, és 225 ezer új munkahely jött létre az utóbbi két évben.

Fizetik a szakképesítést

A szatmárnémeti börzén is érződött, hogy egyre inkább nyomasztja a cégeket a munkaerőhiány; a korábbi jelenség, hogy egy szakképesítést igénylő állás meghirdetésekor tízen jelentkeztek, ma már nem igazán észlelhető. Most abba az irányba mozdult el a foglalkoztatottság, hogy jöhet az új kolléga akkor is, ha szakképzetlen, majd betanítják, még akkor is, ha ez költséges. Ez az irányváltás szinte minden ágazatra érvényes, ahol pár hónap alatt megtanulható szakmunkát tudnak hasznosítani a cégek.

Munka vagy igazolás

Az állásbörzére érkezettek hozzáállása megosztott volt, sajnos még mindig vannak olyanok, akiknek csak a segély folyósításának meghosszabbításához van szükségük igazolni a börzén való jelenlétet. De egyre többen vannak azok, akik tényleg munkát akarnak találni, a börzét megelőző időszakban is kerestek állást, és azért jöttek el a börzére, mert itt több céget találnak meg egy fedél alatt, gyorsabb a munkakeresési folyamat.

Princz Csaba