Fél évet szabott meg az Emberi Jogok Európai Bírósága Romániának arra, hogy kidolgozza a börtönökben uralkodó embertelen viszonyok megváltoztatását célzó intézkedéseket — olvashatjuk a bizottság jelentésében, melyben fel vannak sorolva azok a kifogások, amelyek ellentmondanak az Emberi Jogok Európai Egyezményének. Tény az, hogy oda kell figyelni a börtönlakókra, és igaz, hogy probléma a romániai börtönökben a túlzsúfoltság.
De tudunk-e olyan bizottságról, szervezetről, ami arra kötelezi az országokat, hogy dolgozzák ki a kórházakban uralkodó viszonyok megváltoztatását célzó intézkedéseket. Arról elég gyakran hallunk, hogy orvosok hagyják el a romániai kórházakat és vállalnak munkát más országokban. Arról is sokat lehet hallani, hogy olyan emberek, akik harminc-negyven éve fizetik az egészségbiztosítást, külföldi egészségügyi intézményekben kezeltetik magukat vagy családtagjaikat, mert Romániában erre nincs lehetőségük. Viszont nem hallottunk még arról, hogy börtönőrök mentek volna más országokba munkát vállalni, azok az elítéltek pedig, akik más országokban követnek el bűncselekményeket, megpróbálnak mielőbb hazai börtönökbe jönni. Minden bizonnyal van különbség börtön és börtön között. Nem olyan körülmények között tölti le büntetését a tyúktolvaj (akit több országban megélhetési bűnözőnek neveznek), mint az a politikus, aki milliárdos károkat okoz az országnak. Az utóbbiak számára van lehetőség könyvet írni, egyetemet végezni stb.
Azok, akik a börtönök túlzsúfoltságát közkegyelmi törvénnyel akarják megoldani, csak azért, hogy társaik kiszabaduljanak, és ők maguk ne kerüljenek be, felbátorítják a szabaduló bűnözőket, hogy nem kell félni az újabb bűnök elkövetésétől, mert legközelebb jobb körülmények közé kerülnek vissza, vagy ha ismét túlzsúfoltság lesz, jön majd az amnesztia.
Gondol-e valaki arra, hogy milyen körülmények között zajlik a tanítás az ország nagyon sok iskolájában? Vajon nem túlzsúfoltság az, ha egy osztályban huszonöt-harminc gyerek tanul, és akkor normalizálódik az osztálylétszám, amikor a tanulók egyharmada betegség miatt hiányzik, ilyenkor tud a pedagógus is többet foglalkozni a gyengébb diákokkal is?
Lenne mire odafigyelnie az Emberi Jogok Európai Bíróságának, de valami miatt egyik-másik dolgon átlát, túlnéz, nem veszi észre vagy nem akarja észrevenni. A nyugati országok nem bánják, ha a rossz körülmények miatt az orvosok és a pedagógusok hozzájuk menekülnek, a bűnözőkre azonban nincs szükségük, ezért itthon teremtetnek számukra jó körülményeket.
Elek György