Szatmár megyében jelenleg egy aktív sertéspestisgóc van, Szatmárudvariban. 2022-ben 25 vadászterületen 3 elhullott vaddisznóra találtak, a laboratóriumi vizsgálatok pedig kimutatták, hogy egy sertéspestis-fertőzésben szenvedett, a 49 vadászterületen elejtett 196 vaddisznó közül pedig 35 volt pestissel fertőzött. Az elmúlt héten ugyanakkor egy bírságot róttak ki a DSVSA ellenőrei, 1600 lej összértékben, egy lázári magángazdára, mivel nem tartotta be az állattartásra vonatkozó állat-egészségügyi előírásokat, illetve azért, mert a hatósági iratok beszerzése nélkül adott el 6 szarvasmarhát gazdaságából.
A szárnyastartókat arra kéri a Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) vezetősége, hogy néhány alapvető előírást tartsanak be, hogy elkerülhetővé váljon a madárinfluenza megjelenése Szatmárban. Ugyanakkor arra kéri a lakosságot, hogy amennyiben illegális sertés/szárnyas szállítmányra vagy kereskedelemre figyelnek fel, azonnal értesítsék a hatóságokat. Emellett a magyarországi Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma Magyarország eddig vírusmentes területén, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Nyírbátorban azonosította a magas patogenitású madárinfluenza vírus jelenlétét — mivel Nyírbátor Szatmárnémetitől alig 30 km-re van, ezért a DSVSA ellenőrei arra kérik a szárnyastartókat, hogy legyenek nagyon óvatosak, és bármit észlelnek a baromfikon, rögtön jelentsék azt a szakembereknek.
Egyébként az érintett, több mint 93 ezer darabos pecsenyekacsa-állományban a kór H5N1 altípusa ütötte fel a fejét, emiatt a telep felszámolása folyamatban van. Továbbá a szakemberek arról értesítik az állattenyésztőket, hogy az Országos Meteorológiai és Hidrológiai Intézet által közölt meteorológiai adatok szerint a nappali és éjszakai hőmérséklet a kulicoid rovarok / szúnyogok, de a kullancsok fejlődéséhez szükséges minimális küszöbérték fölé emelkedik, és az okozott csípések révén számos veszélyes betegséget terjesztenek, emiatt emberre és állatra egyaránt veszélyt jelentenek.
A DSVSA vezetősége arra kéri a szatmári lakosságot, hogy bármilyen állat-egészségügyi problémával kapcsolatos jelzéssel forduljanak bizalommal a 0800.826.787-es call centerhez, illetve munkatársaihoz a 0261.715.956-os és a 0760.789.016-os telefonszámon.
Szilágyi Kinga