Programajánló

Borókagyökér tavaszváró kézműveskedés lesz szombaton

2015.02.27 - 09:09

Kedves és nagyon szép szokás – még ha nem is a „miénk” - a tavasz első napján márciuskát ajándékozni szerettünknek s még értékesebb, ha saját kezűleg készítettük az ajándékot.

Egy fehér és egy piros zsinór összefonva, mellette valamilyen kis dísz: a magyar nyelvbe „márciuskaként” bekerült, lányoknak, asszonyoknak március első napján adott „figyelmesség” tulajdonképpen a tavaszt, az újjászületést jelképezi, s nem utolsósorban a férfi és a nő összefonódását. A több évszázadra visszanyúló hagyományban a piros szín a tüzet, a vért, illetve a napot jelképezte, tehát a nő termékenységét, a születést és az életet, míg a fehér a felhő és a hó tisztaságát, tehát a férfi bölcsességét. Később a két szál összesodródott, a férfi és a nő együvé tartozását jelentve. A román folklór a márciuska legendáját is őrzi. Eszerint egy szép napon a Nap lejött egy faluba, és elvitte egy gyönyörőszép fiú arcát. Egy sárkány azonban ellopta és tömlöcbe zárta – ezen a napon minden és mindenki elszomorodott. A madarak nem énekeltek, a források elapadtak, a gyerekek elfelejtettek nevetni. Aztán egy ifjú elhatározta, hogy megmenti a Napot. Útja három évszakig tartott: nyáron, ősszel és télen át. A sárkány kastélyához érve napokig küzdöttek, míg az ifjú legyőzte a gonoszt, azonban ő sem élte túl a harcot: habár kiszabadította a Napot és ezzel újjáélesztette a természetet, elvérzett. Ahol pedig piros, meleg vére csíkokban folyt a havon és megolvasztotta azt, kinőttek a hóvirágok – a márciuska zsinórjában a piros a vért, a fehér a havat és a hóvirágot jelenti. A hagyomány szerint a március elsején feltűzött márciuskát a kakukk megszólalásáig, a cseresznye virágzásáig vagy a fecskék érkeztéig kell hordani: ezután sem szabad eldobni, hanem virágos ágra kötni, ahol a levelek lehullásáig kell tartani, hogy szerencsét hozzon egész évben.

A márciuska ajándékozása egyedülálló hagyomány, hiszen Románia és Bulgária egyes vidékeinek kivételével sehol máshol nem ismerik s „ha hagyjuk elveszni, majd jön helyette valami más, ami annyira nem a miénk, hogy tán' nem is erről a földrészről származik” - vallják a kézművesek, akik szombaton, február 28-án 10 órától a Vécsey-házban márciuska-készítő kézműves foglalkozással egybekötött vásárra hívják az érdeklődőket. A foglalkozások keretében hat asztalnál lesz gyöngyfűzés, bőrvirág-készítés, porcelángyurma tárgyak festése-gyöngyözése, piros-fehér zsinór fűzése és ebből különféle minták-alakok formálása, képeslapok-virágok készítése papírcsavarással (quilling-technika) és sok más egyéb érdekesség, a Borókagyökér Egyesület kézműveseinek szépséges portékáiból pedig nőnapra vagy akár húsvétra is lehet majd vásárolni ajándékot.

 Szabó Kinga Mária