Első alkalommal szervezik meg augusztus 17-én és 18-án a Bélteki Borfesztivált. A szervezők célja a borkultúra és a bélteki pincékben előállított bor népszerűsítése a szatmáriak körében.
Szatmár megyében igencsak elterjedt foglalkozás a szőlőtermesztés és borkészítés. A több mint ezer éves múltra visszatekintő tevékenység ma is nagy népszerűségnek örvend a megyében, szinte nincs is olyan vidéki porta, ahol az oda betérő vendéget ne kínálnák meg egy pohár házi borral. A saját használatra előállított bor mellett egyre többen foglalkoznak minőségi borok előállításával. A közkedvelt nedű népszerűsítése érdekében — a Bélteki Helyi Tanács, a krasznabélteki Szent Orbán Hegyközség Egyesület, a Szatmár Megyei Tanács, a szatmárnémeti Német-Román Gazdasági Egyesület (DRWSM) és a Kisiparosok Kamarájának szervezésében — szombaton és vasárnap tartják az I. Bélteki Borfesztivált. A tegnapi sajtótájékoztató keretében Béltek község polgármestere, Bartók-Gurzău Ioan elmondta, hogy az ezeréves hagyományt, a szőlészetet és a borászatot szeretnék népszerűsíteni a fesztivállal, melynek ötlete 2012-ben fogalmazódott meg, és remélhetőleg hagyománnyá válik majd a rendezvény. „Bélteken 690 lakóház és 390 pince található. Ez egyedi jelenség Európában. Szeretnénk, ha felkerülnénk az UNESCO Világörökségi Listájára" — fogalmazott a polgármester, akitől azt is megtudhattuk, hogy a borfesztivál mindkét napján különjáratokat indít a Transurban Rt. Krasznabéltekre. Az első autóbusz szombaton 11 órakor indul majd, aztán óránkénti rendszerességgel indulnak az A. I. Cuza Vodă utcai megállóból, majd a Soarelui lakónegyedben és az Unio előtti buszmegállóban veszik fel az utasokat. A buszjegy szimbolikus összegű lesz, mindössze az üzemanyag költségét fedezi majd. Adrian Ştef, a Szatmár Megyei Tanács elnöke kihangsúlyozta, hogy a bélteki borászok borai ismertek, és ezért is döntött úgy a megyei tanács, hogy 150 ezer lejjel támogatja a fesztivált. „A célunk az, hogy a jövőben a falu-, illetve községnapoknak fesztiváljelleget adjunk, ezáltal a turisztikai életet is fel lehet lendíteni. Szatmár megyében három borvidék ismeretes, és remélhetőleg a jövőben a béltekiek példájából ihletődve más térségben is megszervezik a borfesztivált. A megyei tanács ugyanakkor abban is támogatja a borászokat, hogy a Szatmári Borvidék név ismét elismert márka legyen a borpiacon” — összegzett az elnök.
Johann Brutler, a bélteki Szent Orbán Hegyközség elnöke, az egyik ismert borászat tulajdonosa elmondta, a szervezést tavaly kezdték el, és örül annak, hogy idén sikerül megvalósítani. „Több bélteki borász vállalt aktív szerepet a szervezésben, így bízom benne, hogy minden a lehető legjobban alakul majd. A borfesztivált a krasznabélteki vásártéren rendezzük, ahol lehetőség lesz hagyományos ételeket és bélteki borokat megkóstolni. A fesztiválra kilátogatóknak 7 lejes egységáron kell megvásárolniuk egy borospoharat, mely a belépőt jelenti a fesztiválra. A vásártérre való belépéskor 15 lejes értékjegyet is lehet vásárolni, melyért egy tetszés szerint összeállított menüt kap majd a fesztivál részvevője, mely 200 gramm hústerméket, egy köretet, kenyeret és egy deciliter bort tartalmaz majd. Aki nem elégszik meg 1 dl borral, vásárolhat még, 1 dl bor 1 lejbe kerül. Akit érdekel, az a pincesorra is ellátogathat” — tájékoztatott Brutler. A kétnapos rendezvény bővelkedik kulturális programokban is. Szombaton 12 órakor kezdődnek a programok. Ezen a napon a néptáncoké lesz a főszerep, míg 20.10 órakor a Bertici Fivérek, 22 órakor Andreea Bălan és Petrişor Ruge lépnek színpadra, majd utcabállal és tűzijátékkal (24 óra) ér véget az első nap. Vasárnap főzőversenyre, ünnepi szentmisére kerül sor, majd 20 órakor az Insect, 21 órakor Dancs Annamari lép színpadra, végül 22 órától a Daggu Projekt együttes (Berlin, Németország). A szervezők remélik, hogy a szatmáriak nagy számban vesznek majd részt a fesztiválon, ők 3000 borospohárral készültek.