Ez alkalommal 15 kárpát-medencei borászatot vonultatott fel a rendezvény, valamint a borokhoz nagyon illő sajtok készítői közül két termelő vett részt az eseményen. Szombaton és vasárnap is megtelt a rendezvény területe, és az is bebizonyosodott, hogy a nagykárolyiak és a külön ebből az alkalomból a kisvárosba érkező borbarátok is egyre jobban megszokják a kóstolójegyes rendszert.
Az biztos, hogy soha ennyi résztvevője nem volt a rendezvénynek, mely a következő évben fejlődhet is. Ugyanis a szombati megnyitón felszólaló Giurgiu Kovács Mónika, a város leendő polgármestere fontos eseménynek nevezte a Bor a kastélyban rendezvényt és támogatásáról biztosította a szervezőket. A megnyitón Pataki Csaba megyei tanácselnök is a borokban rejlő lehetőségekről beszélt, felelevenítve, hogy a svábok betelepítésekor a bor életet is mentett Nagykároly környékén.
Magyar Lóránd parlamenti képviselő, a Partiumi Falugazdász Hálózat koordinátora tökéletes helyszínnek nevezte a Károlyi kastély parkját, ahol méltán lehet vendégül látni a Kárpát-medence borászait.
A megnyitón részt vett Nagy István agrárminiszter is, aki beszédében kiemelte: a bor közösséget teremt, beszélgetni lehet mellette jókedvűen. „Szinte minden érzékszervünkre hat. Amikor kiöntjük a pohárba, megcsodáljuk a színét, érezzük az illatát, érezzük az ízét. De ami a legfontosabb: soha nem marad el a koccintás és az, hogy jó egészséget kívánjunk egymásnak. Jót kívánunk egymásnak. Hálás vagyok a jelenlevő borászoknak, hogy megadják nekünk ezt az élményt” – mondta a magyarországi miniszter.
A rendezvény az idei évben sem csak borkóstolásból állt: szombaton a Pesti Party zenekar teremtett házibulis hangulatot a házikók határolta tágas borudvarban, vasárnap pedig akusztikus zene és kellemes dzsessz tette kellemessé a nyári estét az Acoustic Station zenekar jóvoltából.
Először rendeztek a Bor a kastélyban részeként Mesterkurzust, amelyen Szakács Imre borszakértő a borkóstolás alapjait, a legfontosabb borfajták jellemzőit tanította meg a résztvevőknek. A kurzus pedig nagy siker volt, közzel nyolcvanan „tanultak” a borokról, közülük néhányan pedig élesben is bevetették a friss tudást a vasárnapi bormaratonon, melyen minden pincészetnél kóstolhattak egy bort – majd íz, illat, szín alapján azonosítottak.
Huszonöt csapat vett részt a Borfilozófia kvízen is Kozsóval, a kvízmesterrel: itt az általános műveltség mellett az sem ártott, ha a borok világában kicsit jártas a résztvevő.
„Nagyon örülünk, hogy jól sikerült a rendezvényünk, köszönet a falugazdászoknak, akik rengeteget dolgoztak az előkészítésen és a lebonyolításon is. És köszönet a sok résztvevőnek is, akik elmerültek a borok élvezetében. Azt ígérhetjük, hogy lesz folytatás” – tudtuk meg Kovács Szabolcstól, a Partiumi Falugazdász Hálózat szervezeti vezetőjétől.
A III. Bor a kastélyban persze nem lett volna ilyen sikeres a strudlisütők munkája, vagy éppen a zsíros kenyeret és langallót készítő pékség vagy a kürtőskalácsot készítők közreműködése nélkül. Azt pedig, hogy minden korosztály jól érezte magát, a falugazdászok mellett elsősorban a Sonnenstrahlen Egyesületnek és a Nagykárolyi MIK önkénteseinek köszönhető, hiszen remek kézműves foglalkozásokat szerveztek a gyerekeknek.
Közlemény