Vidék

Bonyolult a külterület értékesítése

2014.07.12 - 09:18

A mezőgazdasági külterülettel rendelkezők csakis az önkormányzat írásos értesítésével adhatják el ingatlanaikat, míg a vásárlásoknál az elővásárlási joggal rendelkezők ajánlatait is figyelembe kell venni, ahogy a határmegyékre vonatkozó előírásokat is.

Pénteken délelőtt a Közigazgatási Palota nagy gyűléstermében megbeszélést tartott Eugeniu Avram a megye közigazgatási-területi egységeinek polgármestereivel és jegyzőivel a 2014-ben elfogadott 17-es számú törvény előírásairól. A mezőgazdasági külterületek adásvételét szabályozó törvényt március 7-én fogadták el, azonban az alkalmazási útmutató csak áprilisban jelent meg, ekkortól érvényes az új jogszabály. A legnagyobb változás az, hogy külterületet a tulajdonos csakis az önkormányzat írásos értesítésével adhat el, ugyanakkor az elővásárlási joggal rendelkezők ajánlatait is kötelezően figyelembe kell venni. A tegnapi megbeszélésen jelen voltak a prefektusi hivatal, a kataszteri hivatal, a katonaság, a kulturális örökségvédelmi igazgatóság és a mezőgazdasági kamara képviselői annak érdekében, hogy minden felmerülő kérdésre azonnali választ tudjanak adni. A megbeszélésen elhangzott, a törvény nem alkalmazandó a belterületekre, ugyanakkor a törvény nem vonatkozik arra az esetre sem, amikor a terület adásvételére első-, másod és harmadfokú rokonok között kerül sor. Úgyszintén mentesülnek a törvény előírásai alól azok az adásvételi ügyletek, amelyeknél a felek április 11. előtt közjegyző által hitelesített előszerződést kötöttek. A területcsere, eltartási szerződés, életjáradék, adományozás, vagyonelosztás, örökösödés esetében szintén nem kell alkalmazni a 17-es törvény előírásait. Azon mezőgazdasági területek adásvételéhez, amelyek az országhatártól és a Fekete-tenger partjától 30 km-en belüli övezetben találhatóak, illetve 2400 méterre egy különleges katonai vagy nemzetbiztonsági létesítménytől, a honvédelmi minisztérium hozzájárulása is szükséges. A törvény értelmében a honvédelmi minisztériumnak a telekügyletre vonatkozó engedélyét vagy elutasítását a kérelem benyújtásától számított 20 munkanapon belül kell kibocsátania. Ha válasz a megadott határidőn belül nem születik, az hallgatólagos beleegyezésnek számít. Abban az esetben, ha a mezőgazdasági területek védett régészeti lelőhelyek közelében találhatóak, a terület eladásához szükséges a kulturális minisztérium jóváhagyása.

Érintett önkormányzatok

Szatmár megyében több önkormányzatot is érint a 30 kilométeres határközeliségre vonatkozó kitétel. Erdőd és Tasnád városok, Ákos, Apa, Béltek, Kolcs, Homoród, Érszakácsi, Sződemeter, Szokond, Szamosborhíd és Szatmárhegy községek részben szintén ebbe a kategóriába tartoznak, az ő esetükben a mezőgazdasági külterületek adásvételéhez az önkormányzat engedélye mellett a Kataszteri Hivataltól is kell kérni egy jóváhagyást. A Szatmárnémeti, Nagykároly, Sárközújlak, Avasfelsőfalu városokban, Egri, Endréd, Batarcs, Börvely, Bikszád, Batiz, Kányaháza, Komorzán, Kálmánd, Kaplony, Érkávás, Avasújfalu, Csomaköz, Szamosdob, Pusztadaróc, Mezőfény, Kisgérce, Halmi, Lázári, Aranyosmeggyes, Mikola, Majtény, Udvari, Avasújváros, Pálfalva, Mezőpetri, Szilágypér, Piskolt, Kökényesd, Ráksa, Szaniszló, Tasnádszántó, Nagytarna, Tartolc, Krasznaterebes, Mezőterem, Turc, Túrterebes, Csanálos, Vámfalu, Vetés községekben található külterületek eladásához minden esetben szükséges a honvédelmi minisztérium beleegyezése, mivel ezen területi-közigazgatási egységek az országhatártól 30 kilométeren belüli övezetben találhatóak.

Meghatározott eljárás

A külterületet értékesíteni szándékozó személy a területileg illetékes polgármesteri hivatalnál be kell adjon egy kitöltött formanyomtatványt, amely által kérelmezi a mezőgazdasági területre vonatkozó eladási ajánlat kifüggesztését, azaz nyilvánosságra hozatalát. A kéréshez mellékelni kell az eladási ajánlatot, valamint azokat az igazoló okiratokat, amelyeket az alkalmazási útmutató előír. A polgármesteri hivatal a kérés benyújtásától számított 30 napig köteles székhelyén kifüggeszteni az eladási ajánlatot — az ajánlat kifüggesztésére az önkormányzatnak a kézhezvételtől számítva egy nap áll rendelkezésére. Ez azért szükséges, hogy a tulajdonos területértékesítési szándékáról időben tudomást szerezhessenek az elővásárlási joggal rendelkezők: elsőként a társtulajdonosok, másodikként a bérlők, harmadikként a szomszédos területek tulajdonosai, míg negyedikként a román államot képviselő állami földalap. A községi jegyzők és polgármesterek figyelmét arra hívta fel Eugeniu Avram kormánybiztos, hogy a törvényben meghatározott határidőket tartsák be, másként a területeladásban vagy -vásárlásban érdekelt személyek beperelhetik őket, s könnyedén pert nyerhetnek. A prefektus ugyanakkor arra kérte a kulturális minisztérium és a honvédelmi minisztérium alárendeltségébe tartozó megyei intézmények illetékeseit, hogy amennyiben az ő beleegyezésük is szükséges a föld eladásához, a meghatározott időn belük válaszoljanak az igénylésekre, hogy elkerülhetőek legyenek a későbbi félreértések.

Sógor Beáta