A virtuális társasági élet és a sok "like" ellenére a Facebook használata a legújabb kutatás szerint boldogtalanabbá tehet bennünket.
"A Facebook első pillantásra értékes módja a társas kapcsolatok alapvető emberi igényének kielégítésének. Ahelyett azonban, hogy fokozná a jó közérzetet, valójában épp ellenkező hatást gyakorol - aláássa azt" - magyarázta a tanulmány vezető szerzője, Ethan Kross, a Michigani Egyetem szociálpszichológusa. John Jonides, a tanulmány társszerzője szerint ez kulcsfontosságú eredmény, mert a közösségi média az emberek életére gyakorolt hatásának legmélyére hatol. A 82 Facebook felhasználó fiatal felnőtt részvételével készült kutatásból az derült ki, hogy minél többet használták az alanyok a Facebookot egy adott időtartamon belül, annál nagyobb mértékben csökkent boldogságuk és életelégedettségük szintje. Ezzel szemben a személyes kapcsolatok idővel a résztvevők jobb közérzetét eredményezték.
Bár a kutatók nem tudták bizonyítani az összefüggést, két lehetséges magyarázatot találtak eredményeikre. Az egyik az, hogy az emberek nem használják nagyobb valószínűséggel a Facebookot, amikor rosszul érzik magukat. A másik pedig az, hogy bár az emberek nagyobb eséllyel használják a Facebookot, amikor magányosak, a magányosság és a Facebook használata egymástól függetlenül egyaránt előre jelzi a későbbi boldogságot.A közösségi oldalak használatáról nemrég egy másik érdekes kutatás is készült, melyből az derül ki, hogy az emberek a csordaszellem jegyében azokat a cikkeket "kedvelik", amelyeket mások már "kedveltek" előttük. A Massachusettsi Műszaki Egyetemen több ezer hozzászólást elemeztek egy olyan weboldalon, ahol a felhasználók cikkeket tölthetnek fel, amiket mások kedvelhetnek vagy leszavazhatnak. Az eredmények azt mutatták, hogy amikor az emberek a "kedvel" ikonra kattintottak egy termék vagy posztolás mellett, a többiek is természetszerűleg "kedvelték" azt, ami arra utal, hogy az eredmények túlértékeltek lettek. A szakértők úgy vélik, hogy az e-kereskedelmi weboldalakon az összes értékelés körülbelül egyharmada hamis, és az utóbbi néhány évben nem sok előrelépés történt az ilyen értékelési rendszerek fejlesztése terén. (life.hu)