Szatmárnémeti

Bőkezűek vagyunk, ha adományozásról van szó

2022.12.11 - 08:04
Legbőkezűbb karácsonyi adományozók a romániaiak Európa-szerte – az elmúlt két évben több mint 1,45 millió eurót adományoztak jótékonysági célokra, 26%-uk pedig idén is szeretne adományozni, ahogy azt más években is tette. Az adományozók “listájáról” a szatmáriak sem maradnak le.

A téli ünnepek közeledtével szinte mindenkit erőteljesebben átjár a szeretet, az empátia, amely nem csak közvetlen családtagokra és barátokra, hanem „az egész világra” érvényes. Ilyenkor sok ember igyekszik jó cselekedeteivel szebbé és boldogabbá tenni az életet azok körében is, akikkel a sors nem volt túl kegyes.

Nemrégiben arról kérdeztük olvasóinkat, hogy nekik van-e szándékuk és lehetőségük adakozni idén decemberben. A válaszok arra engedtek következtetni, hogy bár változó módon és arányban, de igyekeznek tartani magukat előző évi szokásaikhoz, mégpedig a segítéshez. 

A hozzászólásokból kiderült, hogy legtöbben úgy gondolják: nem lesznek szegényebbek attól, hogy adakoznak, sőt, jóságuk meg is térül majd. Azt is megfigyelhetjük, hogy sokan vélik úgy, nem csak pénzbeli adománnyal lehet segíteni a rászorulókon, hanem ennivalóval, egy kedves szóval és egy csepp odafigyeléssel is. Többen is állították, hogy az adakozás szívből jön, és nem feltétlenül kell nagy összeg legyen, mivel sok kicsi sokra megy. “Bárki meg tudja engedni magának! Egy kevés is elég: ha egy almát ketté vágsz és megosztod, az is jó, s ha kedves vagy egy emberhez, már az is sokat számít. Mielőtt bármit kidobsz, amire nincs szükséged, mindig kérdezz meg valakit, nincs-e szüksége rá. Adni lehet, csak akarni kell.” – olvasható a hozzászólások között.

hirek/2022/december/adak-2.png

Kisebb arányban pedig természetesen ott vannak azok is, akik anyagi problémáik miatt egyáltalán nem, vagy nem elvárásuk szerint tudnak segíteni idén a rászorulóknak.

Összegezve azonban az mondható el, hogy bár van néhány kivétel, de a szatmáriak nagy része is azon romániaiak csoportját képviseli, akik szeretettel adományoznak a téli ünnepek idején, és nem csak.

Országos szinten is bőkezűek vagyunk

A Revolut hét országra kiterjesztett felméréséből az derült ki, hogy az európaiak közül mi, romániaiak vagyunk a legbőkezűbb karácsonyi adományozók, hiszen a felmérésben résztvevők 26%-a nyilatkozott úgy, hogy idén is adakozik karácsonyra, ahogy azt előző években is tette. Ráadásul a megkérdezett romániaiak 37%-a azt állítja, hogy anyagilag támogatna civil szervezeteket, ha maradna némi pénze az ünnepi bevásárlás után
Afelmérése nem csak százalékban, hanem összegben is megerősíti a romániaiak nagylelkűségét: az elmúlt két évben a romániaiak több mint 1,45 millió eurót adományoztak jótékonysági célokra, közvetlenül a banki applikáción keresztül. Emellett Romániában a legalacsonyabb a „nem vagyok érdekelt a jótékonysági szervezetek támogatásában” válaszok aránya –  mindössze13%.

A Revolut adományozási funkciójában egyébként 20 globális és helyi jótékonysági szervezet vesz részt romániai ügyfelek körében – ilyen a Vöröskereszt, az Ajándékozz életet, a Magic Egyesület, a Margit Romániai Királyi Alapítvány, a Remény és Otthonok a Gyermekeknek Románia, az  SOS Gyermekfalvak, a  Hospice Casa Speranței, valamint a Code for Romania.

Közbeszól az aktuális gazdasági helyzet, az első a saját jólét

Nem csak Romániában, hanem Európa-szerte már elkezdődött a karácsonyi készülődés, és ahogy az itthoniak körében, a nagyvilágban is az ünnepi hangulat általában magával hozza a kevésbé szerencsések ajándékozási és támogatási szándékát. A gazdasági nehézségek miatt azonban egyre több európai visszatartja a befogadó magatartást vagy a hátrányos helyzetű csoportokkal szembeni felelősséget.

A felmérés szerint az európai válaszadók mindössze 23%-a biztos abban, hogy továbbra is képes jótékonysági szervezeteknek adományozni, különösen decemberben, hogy támogassa a megélhetési költségek emelkedése által leginkább érintett embereket vagy a kiszolgáltatott társadalmi csoportokat. A válaszadók többsége (26%) az általa általában támogatott jótékonysági szervezeteknek utalna valamilyen összeget, de csak a karácsonyi bevásárlás után.

A nők gyakorlatias hozzáállást mutatnak a szociális célokra történő adakozás tekintetében (27,6%, a férfiaknál 24,9%), és inkább csak az ünnepekkel kapcsolatos személyes vagy családi helyzetek kezelése után adakoznak. Másrészt minden ötödik európai azt mondja, hogy nem érdekli a jótékonysági szervezetek támogatása, a legmagasabb válaszadási arány Németországban (30%), míg Romániában a legalacsonyabb (12,7%) – ez is bizonyítja: a romániaiak nem fösvények adakozás terén.

hirek/2022/december/adakoz.jpg

Minél idősebb annál közömbösebb?

Mint kiderült, a Z generáció képviselői a többi korosztályhoz képest sokkal érzékenyebben reagálnak a veszélyeztetett vagy hátrányos helyzetű csoportok igényeire, és sokkal inkább érdeklődnek a karitatív tevékenységek iránt.
Általános tendencia, hogy a válaszadók életkorának növekedésével csökken a rászorulók társadalmi befogadásához való hozzájárulás iránti vágy. A 18-24 évesek mindössze 13%-a mondja azt, hogy nem érdekli a jótékonysági szervezetek segítése, szemben az 55 év felettiek 22%-ával.
A romániaiak mellett a litvánok is a "nagylelkűség bajnokai" közé tartoznak, ugyanis 29%-uk válaszolta, hogy általában adakoznak, és idén is szeretne segíteni a rászorulókon.
Romániában, ha az életkori kategóriákra és a regionális szegmentációra utalunk, a 45 év alatti válaszadók nagyvonalúbbak, mint az idősek és az ország központjában élő lakosok (32%), mint a többi régióban élők. A Millenárisok (35%) és a Z generáció (32%) azt mondták, hogy általában egész évben adakoznak jótékonysági szervezeteknek, és ezt az idén is folytatják. Ráadásul ez a két generáció járult hozzá a legnagyobb százalékban a romániaiak által az elmúlt két évben a Revoluton keresztül utalt adományokhoz – a teljes összeg 82%-ával.

Ugyanez a pozitív és a közösséghez való felelősségteljes hozzáállás a nyugati és északkeleti régiókban élő romániaiak körében is megfigyelhető volt, hiszen a válaszadók 40%-a nyilatkozott úgy, hogy az ünnepi bevásárlás után megmaradt pénzéből tud adakozni – a nők (9%), a 65 év feletti válaszadók (17%) és az északnyugat-romániai lakosok (14%) kevésbé érdeklődnek a jótékonysági tevékenységek iránt.

Mint látható, a gazdasági nehézségek befolyásolják azt, ahogyan az emberek viszonyulnak a társadalmi szolidaritáshoz, és befolyásolják a jótékonysági gesztusok vagy a társadalmi befogadás iránti nyitottságot, de nem ölik ki teljesen az emberekből a segítés és az adakozás vágyát.

 Szabó Beatrix

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON!

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Másfél százan mozdultak meg Antóniáért

Feigi Tünde, Jeromos Andrea és Schvarczkopf Mária szervezett rövid, jótékonysági sporteseményt június 8-án Túrterebesen egy beteg kislány gyógykezeléséért. Sokan vettek részt, meglepő értékű adomány érkezett.