Szatmárnémeti

Bogár Barbara előadóestje

2015.01.22 - 12:27

A Magyar Kultúra Hete programjaként mutatta be az Ács Alajos Játékszínben Bogár Barbara, a Harag György Társulat tagja Parti Nagy Lajos Ibusár című monodrámáját, Szigeti László rendezésében.

 

Bogár Barbara ezt a darabot a marosvásárhelyi Művészeti Egyetemen játszotta vizsgaelőadásként, amikor a mesterképzés befejezése után egyéni műsorral készült. Parti Nagy Lajos többszereplős darabként írta meg az Ibusárt, majd megírta annak monodráma-változatát is, ezt adta elő Bogár Barbara Szigeti László rendezésében, aki ugyanakkor végezte el a rendezői szakot. Sárbogárdi Jolán története nagyon időszerű. Az ibusári jegykiadó arra vállalkozik, hogy egy kilátástalannak tűnő világban, ha nem lehet valóra váltani az álmokat, erről a világról le kell mondani és egy új világot kell megteremteni. Jolán az operett világában képzeli el magát, a sors és operett találkozása pedig csak az őrületben, a normalitásból való kilépés pillanatában lehetséges. Jolán életében fokozatosan végtelenné, uralhatatlanná terebélyesedik az illúzió. Az előadás nem Jolán dilettantizmusáról, nem az operettstílusban vagy annak paródiájában való otthonosságunkról, hanem Jolán drámájáról szól. Túl távol vannak egymástól a körülmények és a vágyak, a képességek és a remények, az emberi kapcsolatok sem működnek úgy, ahogy szeretné. Végül a jegykiadó hangszórójába ősbemutatóként mondja be az általa megírt operett szövegét. A jobb sorsról álmodozó harmincnyolc éves lány lázad az egyedüllét, az öregedés, az elhízás ellen és mindazok ellen, ami az egyhangúságban, a hétköznapi problémákban elmerülő nőt jellemzi.

Bogár Barbarának sikerült megformálni ezt a nem könnyű szerepet. Parti Nagy Lajos művét nem az egyszerűség jellemzi, éppen ezért mély gondolatait nem könnyű átadni a néző számára szűk negyven perc alatt. Az Ács Alajos Játékszínben kialakított díszlet sokat segített abban, hogy a néző felismerje azt a közeget, melyben a főhős él. A jegykiadó iroda bezártsága és a folyosón történő rohangálás éreztette, hogy aki alkot, az tépelődik, néha igyekszik kitörni, néha visszafogja önmagát, sok mindenről lemond, de nem adja fel az álmait.

 

Elek György